Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι πρωινοί αγώνες της 1ης Ημέρας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ανοιχτής Θάλασσας και Μεγάλων Αποστάσεων (1η Αγωνιστική) που διεξάγεται στα Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας με την συμμετοχή πάνω από 210 αθλητών και αθλητριών.

Το πρωί του Σαββάτου 11/09 έλαβαν χώρα τα αγωνίσματα των 5.000 μέτρων μαραθώνιας κολύμβησης στις Κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Παίδων και Κορασίδων καθώς και 1.250 και 2.500 μέτρων Masters, ενώ το απόγευμα αναμένονται οι (μεικτές) Σκυταλοδρομίες 4×1.250μ Ανδρών-Γυναικών, Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών (U19) και 14-16 ετών.

Με την πρώτη εκκίνηση να δίνεται στις 9.00 το πρωί, η γιορτή της Ανοιχτής Θάλασσας ξεκίνησε υπό ιδανικές συνθήκες σε θάλασσα και αέρα, ενώ λίγο αργότερα πραγματοποιήθηκαν οι απονομές και βραβεύσεις αθλητών και αθλητριών.

Στην όμορφη Κολυμβητική συνάντηση παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο Γ.Γ. Αθλητισμού Γεώργιος Μαυρωτάς, ο οποίος μαζί με τον 5ο Ολυμπιονίκη του Τόκιο στα 10.000μ Ανοιχτής Θάλασσας, Άλκη Κυνηγάκη, βραβεύθηκαν από την ΚΟΕ σε συνεργασία με τους χορηγούς της διοργάνωσης.

Στα 5.000μ Ανδρών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:
1) Τσατηράς Αδάμ (ΠΓΣ) – 00:59,49 (Χρυσό)

2) Καϊτατζής Δημήτρης (ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ) – 01:00,02 (Ασημένιο)

3) Νέγρης Δημήτρης (ΟΣΦΠ) – 01:00,43 (Χάλκινο)

 

Στα 5.000μ Γυναικών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

1) Απλάντη Στυλιανή (ΟΣΦΠ) – 01:10,30 (Χρυσό)

2) Παυλοπούλου Γεωργία (ΟΣΦΠ) – 01:10,31 (Ασημένιο)

3) Ζαμαριά Αγγελική (ΑΟΠΦ) – 01:10,32 (Χάλκινο)

 

Στα 5.000μ Παίδων ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

1) Μουστάκας Γιώργος (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ) – 01:01,40 (Χρυσό)

2) Γιαννακάκης Χρήστος (ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ) – 01:01,58 (Ασημένιο)

3) Χριστοδούλου Άγγελος (ΓΛΑΥΚΟΣ) – 01:02,06 (Χάλκινο)

 

Στα 5.000μ Κορασίδων ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

1) Χρόνη Αικατερίνη (Σ.Κ. ΡΟΗ) – 01:08,13 (Χρυσό)

2) Βασιλάκη Άρτεμις (ΤΡΙΤ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) – 01:08,43 (Ασημένιο)

3) Μανουσάκη Μυρτώ (Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ) – 01:08,47 (Χάλκινο)

 

Στα 1.250μ Masters Γυναικών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

  • Κατηγορία F1 (25-34) 1) Κρητικού Ουρανία (Χρυσό)
  • Κατηγορία F2 (35-44) 1) Γεωργιάδου Δάφνη (Χρυσό) , 2) Σέρβου Ιωάννα (Ασημένιο)
  • Κατηγορία F3 (45-54) 1) Γιαγκλίτση Δέσποινα (Χρυσό), 2) Πανουργιά Παναγιώτα (Ασημένιο), 3) Μαλιτσίδου Ελένη (Χάλκινο)

Στα 1.250μ Masters Ανδρών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

  • Κατηγορία Μ1 (25-34) 1) Γκοτζιάς Δημήτρης (Χρυσό), 2) Σταματίου Δημήτρης (Ασημένιο), 3) Νικολούδης Κωνσταντίνος (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ2 (35-44) 1) Μπέκας Γιώργος (Χρυσό) , 2) Κουρλιούρος Νίκος (Ασημένιο), 3) Κουρής Κοσμάς (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ3 (45-54) 1) Κοτζακωνσταντίνου Γιώργος (Χρυσό), 2) Σέρρος Αλέξανδρος (Ασημένιο), 3) Ιωαννίδης Γιώργος (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ4 (55-64) 1) Ρίζος Ηλίας (Χρυσό), 2) Περβέλης Παναγιώτης (Ασημένιο)
  • Κατηγορία Μ5 (65-74) 1) Νοταράς Γιάννης (Χρυσό)

 

Στα 2.500μ Masters Γυναικών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

  • Κατηγορία F2 (35-44) 1) Παντελαίου Μαρία (Χρυσό) , 2) Γεωργιάδου Μυρτώ (Ασημένιο)
  • Κατηγορία F4 (55-64) 1) Ψιλόλιγνου Σοφία (Χρυσό)
  • Κατηγορία F5 (65-74) 1) Πανούση Σοφία (Χρυσό)

Στα 2.500μ Masters Ανδρών ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής:

  • Κατηγορία Μ2 (35-44) 1) Δεμέτης Βασίλης (Χρυσό), 2) Πανέτης Λευτέρης (Ασημένιο), 3) Πανέτης Ηλίας (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ3 (45-54) 1) Σαρρηγεωργιάδης Κωνσταντίνος (Χρυσό) , 2) Ιωαννίδης Αριστείδης (Ασημένιο), 3) Ντόκος Χρήστος (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ4 (55-64) 1) Μπαντουβάνης Παναγιώτης (Χρυσό), 2) Καράμπας Αριστείδης (Ασημένιο), 3) Πετράκης Τριαντάφυλλος (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ5 (65-74) 1) Μαρσέλλος Ιωακείμ (Χρυσό), 2) Ζωγράφος Αγίς (Ασημένιο), 3) Κούτρας Άγγελος (Χάλκινο)
  • Κατηγορία Μ6 (75+) 1) Αβαγιανός Ιωσήφ (Χρυσό)

 

Επιμέλεια: Δέσποινα Μπαλαχτάρη

 

 

 

Facebook Comments