Οι Ιάπωνες πέταξαν τις ΗΠΑ εκτός ημιτελικών!

Τη μεγάλη έκπληξη στο Σούπερ Φάιναλ του Γουόρλντ Λιγκ πραγματοποίησε η Ιαπωνία, η οποία σόκαρε τις ΗΠΑ και τις πέταξε εκτός ημιτελικών, ενώ οι Ούγγροι νίκησαν τους Κροάτες στα πέναλτι μπαίνοντας στα ημιτελικά μετά το 2014 και αφήνοντας την παρέα του Άντρο Μπούσλιε για πρώτη φορά εκτός ημιτελικών σε Σούπερ Φάιναλ.

Την Πέμπτη στα προημιτελικά το Μαυροβούνιο φάνηκε ότι θα κερδίσει το αδύναμο Καζακστάν, από την αρχή του αγώνα. Βγήκε μπροστά από την 1η περίοδο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 14-6.

Δεύτερος αγώνας της μέρας ήταν αυτός μεταξύ της Αυστραλίας και της Ισπανίας. Στην αρχή οι Αυστραλοί ξεκίνησαν δυναμικά και μάλιστα ο Joseph Kayes κατάφερε να σκοράρει από το φουνταριστό δύο γκολ, ωστόσο οι Ισπανοί γύρισαν το παιχνίδι μετά το 2ο ημίχρονο και κέρδισαν 4-9.

Στη συνέχεια η Ουγγαρία με την Κροατία βρέθηκαν να τα δίνουν όλα, με την κανονική διάρκεια να έρχεται 6-6 και ο αγώνας κρίθηκε στα πέναλτι. Οι Ούγγροι κατάφεραν να ευστοχήσουν σε τέσσερα πέναλτι και χάρη στις αποκρούσεις του Βίκτορ Νάγκι, ο οποίος σταμάτησε τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές επικράτησαν με συνολικό σκορ 10-8 και πέρασαν στα ημιτελικά.

Την Ουγγαρία θα την δούμε πλέον στα ημιτελικά, μετά από απουσία 4 ετών. Από την άλλη μεριά η Κροατία θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.

Τέλος αντιμέτωπες ήρθαν η Ιαπωνία με τις ΗΠΑ. Ενώ μέχρι και σήμερα οι Ιάπωνες δεν είχαν καμία νίκη, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προσφέρουν στους θεατές ένα πραγματικό παιχνίδι – θρίλερ.

Η Ιαπωνία κατάφερε να κερδίσει τους  Αμερικάνους, με σκορ 11-10, πραγματοποιώντας μια τεράστια έκπληξη για το χώρο της υδατοσφαίρισης.

Στα ημιτελικά της Παρασκευής η Ουγγαρία θα παίξει με την Ιαπωνία, ενώ ο έτερος ημιτελικός αναμένεται με ενδιαφέρον ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Ισπανία.