Η Ραντνίτσκι κυπελλούχος Σερβίας για το 2022!

Αψήφησε την Νόβι η Ραντνίτσκι και εκδικήθηκε για Τσάμπιονς Λιγκ και σερβικό πρωτάθλημα!

Το τρίτο κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η Ραντνίτσκι, η οποία επιβλήθηκε στον τελικό με 11-9 της Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου, σε ένα παιχνίδι – δράμα, όπου σημειώθηκαν παραπάνω από σαράντα αποβολές συνολικά! Η Ραντνίτσκι πήρε με αυτή την νίκη μία άτυπη ρεβάνς για τις ήττες από την Νόβι σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ υποχρέωσε την πανίσχυρη ομάδα του Βελιγραδίου στην πρώτη της ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις.

Οι παίκτες του Βουγιασίνοβιτς μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 3-0 ύστερα από δύο γκολ του Βίκτορ Ράσοβιτς και ένα του Ντούσκο Πιέτλοβιτς. Η Ραντνίτσκι με τον Τσουκ και τον Ραντούλοβιτς μείωσε σε 3-2 πριν ο Στραχίνια Ράσοβιτς διαμορφώσει το 4-2 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ένταση χτύπησε «κόκκινο» και οι διαιτητές μοίραζαν σωρηδόν τις αποβολές. Το ημίχρονο έληξε με την Ραντνίτσκι να προηγείται με 6-5, με ένα ξέσπασμα των Λούκιτς, Γιάνκοβιτς και του εξαιρετικού σήμερα Μάρκο Ραντούλοβιτς.

Το προβάδισμα της Ραντνίτσκι αυξήθηκε σε 7-5 με γκολ του Λούκιτς στην τρίτη περίοδο, με τον Μάντιτς να μειώνει σε 7-6 και στη συνέχεια τον ίδιο μαζί με τον Γκογκόφ και τον Ντούσκο Πιέτλοβιτς να αποβάλλονται με αντικατάσταση και να αφήνουν την Νόβι αποδυναμωμένη πριν καν ξεκινήσει η τέταρτη περίοδος. Ο πρωταγωνιστής Ραντούλοβιτς με τον Ουκρόπινα έδωσαν προβάδισμα 9-6 πριν το τελευταίο διάλειμμα. Με δύο γκολ του Στραχίνια Ράσοβιτς η Νόβι έφερε το παιχνίδι στο γκολ στην τελευταία περίοδο, όμως η Ραντνίτσκι αντεπιτέθηκε γρήγορα και ο Γιάνκοβιτς με τον Βρλιτς κλείδωσαν την νίκη με 11-9 για την ομάδα τους.

ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ 9-11

Οκτάλεπτα: 4-2, 1-4, 1-3, 3-2

Νόβι Μπέογκραντ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Πιέτλοβιτς Γκ., Ράσοβιτς Σ. 3, Μάντιτς 2, Σουσιασβίλι, Βούτσινιτς, Πιέτλοβιτς Ντ. 1, Γκογκόφ, Γιάκσιτς 1, Πέρκοβιτς, Βλαχόπουλος, Ντράσοβιτς, Ράσοβιτς Β. 2, Κοΐμπρα

Ραντνίτσκι Κραγκούγιεβατς (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς, Γιάνκοβιτς 3, Τσουκ 1, Κρουγκ, Ουκρόπινα 1, Πλιέβαντσιτς, Τόχολι, Μίλιτσιτς, Λούκιτς 2, Βρλιτς 1, Τοντορόβσκι

Μπορεί η Ραντνίτσκι να «αποχαιρετά» το 2021 ως κυπελλούχος Σερβίας, το νέο έτος όμως επιφυλάσσει προκλήσεις για τους Σέρβους, οι οποίοι στις 11 Ιανουαρίου καταφθάνουν στον Πειραιά, έχοντας αρκετά δύσκολο έργο απέναντι στον Ολυμπιακό στην έβδομη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.