Ολοταχώς για Φουκουόκα η Κίνα των Ελλήνων!

by Θαλής Νταλακογεώργος

Με τον Χάρη Παυλίδη στο «τιμόνι», η Κίνα βρίσκεται στην πρώτη θέση του Ασιατικών Αγώνων, έχοντας έως τώρα το απόλυτο με τέσσερις νίκες.

Με το βλέμμα στραμμένο στο Παγκόσμιο της Φουκουόκα το 2023, η Κίνα προσπαθεί να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο μέσα από τους Ασιατικούς Αγώνες και τα πηγαίνει εξαιρετικά, μετρώντας 4/4 νίκες. Η Εθνική Κίνας ξεκίνησε με άνετη επικράτηση επί της Σιγκαπούρης με σκορ 32-3, έπειτα κέρδισε το Καζακστάν με 16-5 και στο μεγάλο ντέρμπι νίκησε την Ιαπωνία με 16-15 σε μια σκληρή αναμέτρηση ανάμεσα στις γειτονικές χώρες, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Παυλίδη έκλεισε με +4 το ημίχρονο αλλά στα τελευταία δύο οκτάλεπτα ζορίστηκε αρκετά.

Η «ελληνική» Κίνα έφτασε να είναι δύο γκολ μπροστά 16-14 και κατοχή ένα λεπτό πριν από τη λήξη, όμως η επίθεση εκτελέστηκε γρήγορα, οι Ιαπωνίδες έφυγαν στην κόντρα και κέρδισαν πέναλτι, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι, όμως η εκτελέστρια πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 16-15. Ακολούθως η Κίνα δεν σκόραρε στην τελευταία της επίθεση και η Ιαπωνία κάλεσε τάιμ αουτ με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Παρακολουθήστε ολόκληρη την αναμέτρηση:

Στο τελευταίο της παιχνίδι η Κίνα κέρδισε την Ταϊλάνδη με 22-3 και της απομένει ο αγώνας με τη Νότιο Κορέα.

Έπειτα από τη νίκη της Κίνας με την Ταϊλάνδη και την επικράτηση της Ιαπωνίας με το Καζακστάν με σκορ 23-13 είναι ξεκάθαρο ότι στον ημιτελικό αυτά είναι τα ζευγάρια (Κίνα – Ταϊλάνδη, Ιαπωνία – Καζακστάν) που θα αναμετρηθούν μεταξύ τους, με το μεγάλο τελικό να διεξάγεται τη Δευτέρα.

Υπενθυμίζεται ότι από την εν λόγω διοργάνωση που διεξάγεται στην Ταϊλάνδη, δύο ομάδες κερδίζουν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα, ενώ η Ιαπωνία ουσιαστικά αγωνίζεται εκτός συναγωνισμού για αυτά τα εισιτήρια, καθώς θα βρίσκεται στη Φουκουόκα ως διοργανώτρια.

Ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού πήγε στην Εθνική Ομάδα της Κίνας μαζί με τον Κώστα Χατζηδάκη και τον Ορέστη Σαλάχα από το Δεκέμβρη του 2021 για 3 χρόνια. Αυτή είναι και η πρώτη επίσημη διοργάνωση την οποία καλείται να αντιμετωπίσει το τεχνικό επιτελείο και με τους στόχους να είναι υψηλοί δεν επαναπαύονται στα πρώτα θετικά αποτελέσματα θέλοντας τις νίκες στα επόμενα παιχνίδια. Η Κίνα δεν είχε μπορέσει να συμμετάσχει στο πρόσφατο Παγκόσμιο εξαιτίας του κορωνοϊού κι έτσι πήρε παράταση η πρώτη επίσημη εμφάνιση της…«Ελληνικής» εθνικής τους ομάδας.