Η Εθνική κέρδισε τους Ιταλούς στις Συρακούσες!

Μια κόντρα 3vs2 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, μια ατομική ενέργεια του Αργυρόπουλου και ένα οριακό γκολ του ίδιου παίκτη έδωσαν, ουσιαστικά, στην Εθνική ομάδα μια νίκη γοήτρου επί της Ιταλίας στις Συρακούσες.

Ο Αργυρόπουλος – Κανακάκης έκανε το 11-9 στο 1:08, με την Ιταλία να μειώνει με πέναλτι στα τελευταία δευτερόλεπτα για το τελικό 11-10, στον πρώτο αγώνα της «γαλανόλευκης» του Θοδωρή Βλάχου ενόψει Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα είχε 3/5 στο παραπάνω και 2/2 πέναλτι, ενώ στο ημίχρονο ο Γαλανίδης αντικατέστησε τον Μάνο Ζερδεβά.

Το παιχνίδι ήταν προπονητικού χαρακτήρα, ωστόσο ήταν ένα δείγμα για το τι θα παρουσιάσουν οι δύο ομάδες με τους νέους κανονισμούς, παρά τις απώλειες που είχαν. Η Ιταλία του Καμπάνια δεν είχε στη διάθεσή της τον Ντελ Λούνγκο και τον Φοντέλι, ενώ ο Θοδωρής Βλάχος άφησε στην Αθήνα τους τραυματίες Φουντούλη και Βλαχόπουλο.

Στην εξέλιξη του αγώνα, η Ελλάδα ήταν αρκετά εύστοχη και παρότι η Ιταλία προηγήθηκε με 2-0, όμως Γούνας μείωσε σε 2-1 στον παίκτη παραπάνω και ο Μουρίκης ισοφάρισε σε 2-2.

Έπειτα η Εθνική έχανε με 6-4, ωστόσο ένα 4-0 με δύο σερί γκολ του Γκιουβέτση ανέτρεψαν τα δεδομένα, ενώ στο 28 λεπτό Σκουμπάκης και Αϊκάρντι αποβλήθηκαν με αντικατάσταση.

Στα επόμενα λεπτά η Εθνική δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και πήρε μια νίκη ψυχολογίας, συνεχίζοντας τις υποχρεώσεις της στο 4εθνές τουρνουά του Πότσνταμ.