H Σαν Αντρέου το ‘κανε ΞΑΝΑ: Δεύτερη νίκη μέσα σε μια εβδομάδα επί της Σαμπαντέλ

Τον τρόπο να «πονά» την πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει βρει Σαν Αντρέου.

by Μάνος Φυρογένης

Μοιάζει απίστευτο κι όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό. Η πανίσχυρη πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ έχει βρει τη… δασκάλα της και αυτή είναι η Σαν Αντρέου.

Οι παίκτριες του Χαβιέρ Αζνάρ Φερνάντεθ αφού πήραν ανήμερα του Πάσχα (5/5) το Κόπα ντε Λα Ρέινα από τη Σαμπαντέλ, την κέρδισαν ΞΑΝΑ αυτή τη φορά για την προτελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στην Ισπανία. Η πρωτοπόρος της λίγκας, παρότι έχει αντιμετωπίσει δις τις Ματαρό, Σαμπαντέλ και Μεντιτεράνι (όλες τους στο LEN Champions League Women) δεν έχει ακόμα γνωρίσει εντός των τειχών την ήττα σε κανονική διάρκεια αγώνα (21 αγώνες 👉 20 νίκες και μία ήττα στα πέναλτι).

Οι παίκτριες της Σαν Αντρέου έχουν πάρει βαρέως όπως φαίνεται τον αποκλεισμό από τον τελικό του LEN Champions League Women από τη Σαμπαντέλ και την πληγώνουν όπου τη βρίσκουν.  Αυτή τη φορά την υποχρέωσαν στην 4η ήττα της στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας με το καθαρό 9-12 σκορ.

Όπως συνέβη και στον τελικό του Κυπέλλου έτσι και για το πρωτάθλημα, ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (1-6 η γ’  περίοδος) έβαλε τη Σαν Αντρέου σε θέση οδηγού. Οι αδερφές Ρουίθ έκαναν και πάλι τη δουλειά επιθετικά με την Αριάδνη να πετυχαίνει 4 γκολ και την Έλενα 3.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-3, 1-6, 1-1