Στοίχισε το εφιαλτικό ξεκίνημα στην Εθνική

Την ήττα από τη Ρωσία γνώρισε για τη 2η αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Πορτογαλίας η Εθνική ομάδα Νέων γυναικών, με το εφιαλτικό πρώτο οκτάλεπτο να αποτελεί τροχοπέδη στις προσπάθειες των Ελληνίδων διεθνών.

Ελλάδα – Ρωσία 7-11

Παρά την αντίδραση στο τρίτο οκτάλεπτο, η «γαλανόλευκη» του Στέφανου Λέανδρου δεν απέδωσε όπως μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μοιραία γνώρισε την ήττα, κάτι που σημαίνει ότι θα δώσει χιαστί παιχνίδι για την πρόκρισή της στα προημιτελικά.

Η Ελλάδα βρέθηκε στα πρώτα λεπτά να χάνει με 0-4 και 1-5 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ενώ η δυσλειτουργία στην επίθεση συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο (0-1). Μετά το ημίχρονο τα κορίτσια έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες και έκαναν επιμέρους 4-1 με σκόρερ την Ελληνιάδη, την Πρωτοπαπά και την Ειρήνη Νίνου δις (5-7).

Ωστόσο, στα τελευταία οκτώ λεπτά οι Ρωσίδες ξεκίνησαν με γκολ, ενώ τους επιτράπηκε το να παίξουν πιο σκληρά κόντρα στις Ελληνίδες και κάπως έτσι έκοψαν τα φτερά στην ομάδα του Στέφανου Λέανδρου που δεν μπόρεσε όπως είναι λογικό να γυρίσει μια τέτοια διαφορά.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ζαπλάτινα της Ρωσίας με τέσσερα γκολ, ενώ από ελληνικής πλευράς τρία σημείωσε η Έλλη Πρωτοπαπά και από δύο έκαστη η Έλενα Ελληνιάδη και η Ειρήνη Νίνου.

Την Τρίτη στις 14:00 ώρα Ελλάδος η Εθνική Νέων γυναικών αντιμετωπίζει τη Ρουμανία και με νίκη θα παίξει στα χιαστί παιχνίδια.

Οκτάλεπτα: 1-5, 0-1, 4-1, 2-4.

Ελλάδα: Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη 2, Δούλη, Γρηγοροπούλου, Κοντονή, Νίνου Ειρήνη 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Κανετίδου, Λούδη, Παπαναστασίου, Αντωνιάδη, Αρχοντάκη.