Λύγισε στα πέναλτι η Εθνική από τους Σέρβους!

Παρά την πίκρα του αποκλεισμού από την τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος οι παίκτες της Εθνικής ομάδας Εφήβων κατέβαλαν κάθε προσπάθεια προκειμένου να κερδίσουν τη Σερβία για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης.

Οι Έλληνες ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η Σερβία ισοφάρισε σε 6-6, ενώ στη συνέχεια οι αντίπαλοι της Εθνικής ήταν πιο εύστοχοι στη διαδικασία των πέναλτι.

Να σημειωθεί ότι λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Δημήτρης Κραβαρίτης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τους διαιτητές.

Η Σερβία θα διεκδικήσει την 5η θέση, ενώ η Ελλάδα την 7η, παρότι για τα περισσότερα λεπτά του αγώνα οι διεθνείς οδηγούσαν τον αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 2-2, 0-2. (πεν. 1-3).

Ελλάδα: Παπανικολάου 2, Αλαμάνος 1, Κουρούβανης 1, Γωνιωτάκης 1, Δήμου 1, Πάτερος 1.

Σερβία: Σούλτς 3, Βάσιν 2, Ράντιτς 1, Τσβέτκοβιτς 1, Μπάρακ 1, Ράντοβιτς 1.