ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ! Στους «4» του κόσμου η ΕΛΛΑΔΑ!

Πανέτοιμες, συγκεντρωμένες, ώριμες και με έντονο πάθος! #HELLAS

Οι Ελληνίδες παίκτριες της Εθνικής Νεανίδων έστειλαν την «επίσημη αγαπημένη» στις καλύτερες τέσσερις ομάδες του κόσμου στο Παγκόσμιο του Βελιγραδίου ύστερα από ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΗ εμφάνιση!

Ελλάδα – Ρωσία 10-6

Η «γαλανόλευκη» του Κώστα Δήμου υπέταξε σε κάθε τομέα του παιχνιδιού τη Ρωσία και πήρε τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο, με τις διεθνείς να είναι απίστευτες τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση όπου η Ελλάδα είχε ψυχολογία και σκόραρε μεγάλα γκολ!

Η Ελλάδα θα παίξει κόντρα στην Ισπανία το Σάββατο στις 20:20 με στόχο την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με εκπληκτική άμυνα και την Αρχοντάκη στο τέρμα να κατεβάζει ρολά η Εθνική ομάδα Νεανίδων ξεκίνησε με πολλή ενέργεια στον προημιτελικό και προηγήθηκε 2-0 χάρη σε όμορφο γκολ της Δούλη με λόμπα και με ευθύβολο σουτ της Ειρήνης Νίνου λίγο πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Δυναμικά και με εξαιρετικές αλληλοβοήθειες αμυντικά ξεκίνησε η Ελλάδα τη δεύτερη περίοδο με τη Μυριοκεφαλιτάκη να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί εύστοχα για το 3-0 της Εθνικής, με τη Ρωσία αμέσως μετά να μειώνει σε 3-1 με λόμπα από δεξιά δια χειρός Πόποβα.

Ωστόσο ένα φοβερό γκολ από πολύ μακριά της Κατσιμπρή έγραψε το 4-1 για τη «γαλανόλευκη»! Παρόλα αυτά, οι Ρωσίδες βρήκαν ξανά δίχτυα και μείωσαν ξανά σε 4-2 αυτή τη φορά με γκολ της Πανφίλοβα.

Η Ελλάδα είχε διαύγεια επιθετικά και η Μυριοκεφαλιτάκη σε παίκτη παραπάνω το πήρε… πάνω της, σκοράροντας για το 5-2 με διαγώνιο σουτ 4:18 πριν τη λήξη.

Κι όμως η «γαλανόλευκη» ήταν ασταμάτητη καθώς προηγήθηκε με 6-2 με ΤΡΟΜΕΡΟ σουτ της Κοντονή από πολύ μακριά, ενώ στα υπόλοιπα λεπτά η Ελλάδα ήταν φοβερή στην άμυνα και είχε υπερισχύσει των Ρωσίδων στο ψυχολογικό κομμάτι.

3ο οκτάλεπτο και ξεκίνημα με εντυπωσιακή απόκρουση της Αρχοντάκη σε εξ επαφής σουτ Ρωσίδας που ανέβασε κι άλλο την ψυχολογία της Εθνικής, ενώ στην επόμενη επίθεση η Κανετίδου με φοβερή λόμπα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 7-2!

Είχαν κι άλλο; ΝΑΙ ΕΙΧΑΝ! Η Ειρήνη Νίνου αμέσως μετά με χαμηλό διαγώνιο σουτ έκανε το 8-2 υπέρ της ομάδας του Κώστα Δήμου σε μια ονειρική εμφάνιση από την Ελλάδα στον προημιτελικό.

Η Ρωσία κατέφερε ύστερα από πολλά λεπτά να βρει δίχτυα στο 2:41 του 3ου οκταλέπτου με σκόρερ την Τσαγκότσκινα από την περιφέρεια, όμως στη συνέχεια η Αρχοντάκη όρθωσε ξανά τείχος και διατήρησε το σκορ στην ίδια τιμή. Μάλιστα, λίγο πριν τελειώσει η 3η περίοδος η Λούδη κέρδισε έξυπνα πέναλτι και η Κατσιμπρή ευστόχησε για το 9-3 της Εθνικής Νεανίδων!

Στο τέταρτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης η Ελλάδα μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά, ωστόσο το πέναλτι της Μυριοκεφαλιτάκη βρήκε στο δοκάρι στο ξεκίνημα, όμως λίγο πριν το τέλος μια σουτάρα με σκαστό της Αναστασίας Λούδη ήταν το κερασάκι στην τούρτα για την ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ! (10-3).

Η Ρωσία στο 1:58 μείωσε σε 10-4 με τη Τοπιτσκάνοβα να σκοράρει σε παίκτη παραπάνω και σε 10-5 με την Κοτσέτοβα με ωραίο σουτ στο δοκάρι και μέσα. Το τελικό σκορ 10-6 έκανε η Τοπιτσκάνοβα και πάλι.

Οκτάλεπτα: 2-0, 4-2, 3-1, 1-3.

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π., Λούδη 1, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου Ε. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κατσιμπρή 2, Δούλη 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα.