Νίκη με φοβερή ανατροπή η ΕΛΛΑΔΑ κόντρα στον Κεχαγιά!

Τον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά Πορτουγκαλέτε έδωσε η εθνική ομάδα γυναικών κόντρα στην Αυστραλία.

Ελλάδα – Αυστραλία 11-7

Για τρία οκτάλεπτα τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση βρίσκονταν πίσω στο σκορ, ωστόσο με ένα τρομερό 4ο οκτάλεπτο όπου έκαναν σερί 6-0, κατάφεραν όχι μόνο να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά, αλλά και να κατακτήσουν τη νίκη με ανεση κοντά στην Αυστραλία του Σάκη Κεχαγιά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αυστραλία μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 2-4 στο 1ο οκτάλεπτο και 3-5 μετά τα πρώτα 16 λεπτά.

Η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει στην τρίτη περίοδο, η οποία όμως βρήκε τις Αυστραλέζες μπροστά με 5-7.

Το τέταρτο οκτάλεπτο δεν προμήνυε ότι θα επέλθει τέτοιου μεγέθους ανατροπή, με τις Ελληνίδες να μην αφήνουν περιθώρια στις παίκτριες του Κεχαγιά και με δύο γκολ από Ξενάκη και Πρωτοπαπά αρχικά ισοφάρισε σε 7-7, ενώ η Ξενάκη έγραψε το 8-7 υπέρ της Ελλάδας, με τη νίκη να σφραγίζεται από τέρματα των Τσουκαλά, Ελευθεριάδου και Ιωάννας Χυδηριώτη για το τελικό 11-7.

Να σημειωθεί ότι για την εθνική Αυστραλίας ήταν μια σημαντική ημέρα καθώς η Μπρον Νοξ, πρώην αθλήτρια του Ολυμπιακού, συμπλήρωσε 350 συμμετοχές με το «εθνόσημο» της χώρας της.

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-1, 2-2, 6-0.

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Βασιλική, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Χυδηριώτη 3, Πάτρα, Πρωτοπαπά 1, Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 2, Σταματοπούλου.