ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: 12ος στον κόσμο ο Σίσκος!

by Παναγιώτης Βότσης

Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε στην 6η θέση της 2ης ημιτελικής σειράς σε χρόνο 1:58.04 και κατέκτησε την 12η θέση στον κόσμο. Ο χρόνος του δεν αρκούσε για να του εξασφαλίσει  την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του παγκοσμίου, η οποία ήταν στα μέτρα του καθώς έκλεισε στο 1:57.28 του Ισπανού Ούγκο Γκονθάλεθ από την πρώτη σειρά.

Ο αθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης που προπονείται με τον Τάσο Παπαδόπουλο αξίζει μόνο συγχαρητήρια για την πρώτη του εμφάνιση στο θεσμό. Ήταν ο μικρότερος από τους 16 αθλητές του ημιτελικού και στα 18 του πήρε μία πάρα πολύ τιμητική 12η θέση, ενώ με το πρωινό 1:57.40 θυμίζουμε ότι έκλεισε θέση και τόσο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (όριο 1:57.50) όσο και για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2024 στην Ντόχα (όριο 1:58.07).