ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023 – Αλέξανδρος Παπαναστασίου: «Παραδώσαμε πνεύμα για να γυρίσουμε το ματς»! (GOAL VID)

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Με δυο ΓΚΟΛΑΡΕΣ και μία ασίστ στα τελευταία λεπτά για το τελικό και νικηφόρο 15-14, ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου έγινε ο… λυτρωτής της «Επίσημης Αγαπημένης» στο δύσκολο παιχνίδι με τις ΗΠΑ, αφού σχεδόν σε νεκρό χρόνο σκόραρε με αδιανόητο σουτ από δεξιά το νικητήριο τέρμα για την Γαλανόλευκη, η οποία και προκρίνεται απευθείας στην 8άδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Μιλώντας στον Παναγιώτη Βότση μετά το πολύ απαιτητικό ματς κόντρα στις ΗΠΑ το οποίο είχε αίσιο τέλος για την Εθνική μας, που θα… ακολουθήσει τον ευκολότερο δρόμο με φόντο τα ημιτελικά, ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με την World Aquatics – Αλέξανδρος Παπαναστασίου τόνισε:

«Είναι αρκετά ξεκάθαρο τι έγινε μέσα στην πορεία του παιχνιδιού. Κάναμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έδειχνε να πηγαίνει χειρότερα. Φαίνεται το σημείο καμπής ήταν το ημίχρονο. Το στοιχείο που πραγματικά μας έδωσε τελικά τη νίκη όμως ήταν το ότι στο 9-4 δεν τα κάναμε όλα βιαστικά, παρότι δεν μας έβγαινε τίποτα σε άμυνα και επίθεση. Ξεκινήσαμε από την άμυνα, δεν κάναμε βιαστικές επιλογές, σιγά-σιγά ροκανίσαμε τη διαφορά και φτάσαμε στο γκολ που μας έδωσε τη νίκη. Η σφαλιάρα που φάγαμε σήμερα πόνεσε σωματικά γιατί παραδώσαμε πνεύμα για να γυρίσουμε το ματς, ψυχικά όμως ευτυχώς δεν μας πόνεσε τόσο πολύ. Σίγουρα όμως μας αφύπνισε για τη συνέχεια, είναι πολύ σημαντικό να δούμε τα λάθη που κάναμε και ελπίζω να μην τα επαναλάβουμε».