Φοβερή εμφάνιση του Ολυμπιακού και προβάδισμα στα ημιτελικά!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Καταπληκτική εμφάνιση του Ολυμπιακού στην άμυνα, φοβερή Ιωάννα Σταματοπούλου και νίκη για τις «Ερυθρόλευκες» με 13-5.

Ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Εθνικό στο Παπαστράτειο το απόγευμα του Σαββάτου για τον πρώτο μεγάλο ημιτελικό της Α1 Γυναικών. Ο Ολυμπιακός κατάφερε μέσα από την τρομερή του άμυνα να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη και να κάνει το 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έπαιξε καταπληκτική άμυνα χωρίς να δεχτεί γκολ για 15 περίπου λεπτά. Ο ρυθμός επιθετικά δεν ήταν υψηλός ωστόσο ο Ολυμπιακός δεχόμενος 1 γκολ στο ημίχρονο κατάφερε να χτίσει μία διαφορά πηγαίνοντας στα «μισά» του παιχνιδιού προηγούμενος με 4-1. Η Ιωάννα Σταματοπούλου συγκλονιστική καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και συνέβαλε τα μέγιστα στο να μείνει ο Εθνικός σε χαμηλή επιθετική συγκομιδή.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και συνεχίζοντας την σπουδαία άμυνα άνοιξε τη διαφορά κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι και το τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν στα πρώτα λεπτά το δρόμο προς τα δίχτυα. Μάλιστα σε με μία φάση έπειτα όπου ο Εθνικός είχε παίκτρια παραπάνω αλλά 5 εναντίον 4 αφού είχε προηγηθεί διπλή αποβολή η επίθεση των Κυανόλευκων σταμάτησε στα χέρια της Ιωάννας Σταματοπούλου η οποία ξεκίνησε το ματς πολύ καλά.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς άνοιξε το σκορ στο 4:41 με τη Κίρα Κρίστμας με πολύ ωραίο τεχνικό σουτ από την περιφέρεια. Στη συνέχεια το 2-0 για τον Ολυμπιακό έκανε η Βάσω Πλευρίτου από το σημείο του πέναλτι στο 3:31, παράβαση στην οποία υπέπεσε η Ρακιντζή αφού εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο πριν από την ένδειξη των διαιτητών. Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων είχαν καθαρό μυαλό και αντανακλαστικά σε ετοιμότητα και κράτησαν χαμηλά το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τις δύο ομάδες να βγάζουν τις άμυνες και στις δύο μεριές του τερέν. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με Εθνικό και Ολυμπιακό να δυσκολεύονται στην επίθεση. Στη συνέχεια όμως έπειτα από 15 αγωνιστικά λεπτά ο Εθνικός βρήκε σκορ και μείωσε με την Άλκηστη Μπενέκου έπειτα από πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 2:33 όμως ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τη Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ξανά η Βάσω Πλευρίτου.

Οι «Ερυθρόλευκες» στη συνέχεια στο 1:24 σκόραραν ξανά αυτή τη φορά με την Ελευθερία Πλευρίτου να εξαπολύει έναν διαγώνιο κεραυνό έπειτα πολύ πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας με σπάσιμο από την Μυριοκεφαλιτάκη στην Κανετίδου, και πάσα της Κανετίδου στην Πλευρίτου η οποίο εκτέλεση πανέμορφα κάνοντας το 4-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με…γκολ. Αρχικά ο Εθνικός μείωσε σε 4-2 με την Στεφανία Χαραλαμπίδη να σκοράρει στην κόντρα και στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με την Κίρα Κρίστμας απάντησε στην επόμενη φάση στέλνοντας ξανά τη διαφορά στα 3 τέρματα με 5-2. Στο 6:26 η Βάσω Πλευρίτου βγήκε από το παιχνίδι με 3 ποινές, ωστόσο στο λιγότερο ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα με την Σταματοπούλου να είναι σε άλλη μία περίπτωση κομβική για την ομάδα της.

Μετά από διπλή άμυνα του Ολυμπιακού στο λιγότερο και στα ίσια, η Νικόλ Ελευθεριάδου έφυγε στην κόντρα και εκτέλεσε υποδειγματικά την Τζόνσον από κοντά κάνοντας το 6-2. Η ίδια πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με μία καταπληκτική εκτέλεση όπου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι αρχικά και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας στο 7-2.

Στα 2:03 η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη σημείωσε ένα γκολ…μαγικό. Έχοντας δύο αντιπάλους να τη μαρκάρουν κατάφερε και γύρισε και σε αυτό το σημείο με μία τρομερά τεχνική λόμπα σκόραρε κάνοντας το 8-2. Στην επόμενη επίθεση ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει με την Άλκηστη Μπενέκου από το σημείο του πέναλτι το οποίο κέρδισε η ίδια. Στη συνέχεια σε «φωτοτυπία» του προηγούμενου της γκολ η Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε ξανά κάνοντας το 9-3.

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Σταματοπούλου να σταματάει εξ επαφής την Στεφανία Χαραλαμπίδη. Το 10-3 έκανε η Πλευρίτου στο 5:30 φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στα 7 γκολ ενώ στη συνέχεια η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε εντυπωσιακά άλλο ένα σουτ. Στη συνέχεια σκόραρε στο τέλος της επίθεσης στην εκπνοή η Σοφία Τορνάρου διαμορφώνοντας το 11-3 και στη συνέχεια στο 2:53 ξανασκόραρε έπειτα από ριμπάουντ σε σουτ της Έλενας Ξενάκη.Ο Εθνικός μείωσε με τη Στεφανία Χαραλαμπίδη. Στο 1:14 η Φωτεινή Τριχά θα σημειώσει με πολύ δυνατό σουτ το 13-4. Στη συνέχεια η νεαρή Καραμπέτσου σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 13-5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS 13-5

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-1, 5-2, 4-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Ξενάκη, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Χαλδαίου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Τριχά 1,Τορνάρου 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Ελληνιάδη, Κοντονή, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδη 2, Ιόλη Μπενέκου, Καραμπέτσου 1, Τζόνσον, Γκότζια, Μπέτα.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακκελαράκης