Ευρωπαϊκό ντέρμπι μεταξύ… Πειραιωτών με κυρίαρχες τις «ερυθρόλευκες»!

Ντέρμπι μεταξύ Πειραιωτών με κυρίαρχες τις «ερυθρόλευκες» – Ολυμπιακός και Εθνικός μοιράστηκαν την 1η και 2η θέση του ευρωπαϊκού Ομίλου!

Γιόρτασε ο Πειραιάς την Κυριακή, με τον Ολυμπιακό και τον Εθνικό να δίνουν μεταξύ τους ένα δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, έχοντας αμφότεροι προκριθεί στις καλύτερες «8» ομάδες της Ευρώπης. Έχουμε τη χαρά φέτος να βλέπουμε εκ του σύνεγγυς δύο ιδιαίτερα ποιοτικές ομάδες που στο μεταξύ τους παιχνίδι της Κυριακής πάλεψαν για το γόητρο, μέσα σε ατμόσφαιρα με παλμό. Νικητής της αναμέτρησης ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός, ο οποίος με ένα ξέσπασμα στο 3ο οκτάλεπτο απέδειξε το βάθος που έχει στο ρόστερ του και έκαμψε την αντίσταση του πολύ μαχητικού Εθνικού που έχει αλλάξει επίπεδο και κοντράρει πια έναν «γίγαντα» της ευρωπαϊκής υδατοσφαίρισης.

Οι δύο ομάδες ανταγωνίστηκαν σκληρά, στην από κοινού έδρα τους στο Παπαστράτειο, όμως η εμπειρία του Πρωταθλητή Ευρώπης, Ολυμπιακού, οδήγησε την ομάδα του Χάρη Παυλίδη στην νίκη με 9-5 και μαζί την 1η θέση στον Όμιλο F της Ευρωλίγκας γυναικών, με τον Εθνικό να έχει επίσης προκριθεί πανηγυρικά στα Προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης! Από τις «ερυθρόλευκες», αναμφίβολα ξεχώρισε στο σκοράρισμα η Ελευθερία Πλευρίτου σημειώνοντας 4 τέρματα, ενώ η Άσλεϊ Τζόνσον βρέθηκε να… «κατεβάζει« ρολά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα!

Η διακύμανση του αγώνα…

Το πρώτο οκτάλεπτο του πειραιώτικου ντέρμπι, βρήκε Ολυμπιακό και Εθνικό να παλεύουν σκληρά για το πρώτο γκολ, με την Ελευθερία Πλευρίτου να σκοράρει τα 2 πρώτα πανηγυρικά τέρματα των «ερυθρόλευκων» (1-0, 02:48 και 2-1, 01:25), ενώ ο Εθνικός βρήκε δίχτυα με την Ιωάννου για την ισοφάριση σε 1-1 (01:49)!

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης βρήκε τις «κυανόλευκες» να ισοφαρίζουν νωρίς (07:18) σε 2-2 έπειτα από με την Στεφανία Χαραλαμπίδη να ευστοχεί από το εξτρέμ! Στα 06:54 η Μπενέκου αποβλήθηκε για 2η φορά, όμως αντίστοιχη ποινή δέχτηκε και η Ράνεϊ (διπλή αποβολή). Έως τώρα η Άσλεϊ Τζόνσον δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, ωστόσο στα 05:27 η λόμπα της Ελευθερία Πλευρίτου έγραψε το 3-2 για τον Ολυμπιακό. Αργότερα, η Μαργαρίτα Πλευρίτου προσποιήθηκε κατάλληλα αιφνιδιάζοντας την Τζόνσον στο τέρμα, στα 03:53 πριν το ημίχρονο. Η απάντηση – μείωση για τις «κυανόλευκες» ήρθε με την Μπάκοτς να ευστοχεί από το κέντρο της επίθεσης, έπειτα από κόντρα 3-2 για τον Εθνικό (4-3, 03:06), ενώ αμέσως μετά η Κοντονή ισοφάρισε πανηγυρικά για το 4-4 σε παίκτρια παραπάνω (02:05)! Μόλις 1 λεπτό πριν την λήξη του 2ου οκταλέπτου η Ξενάκη κέρδισε πέναλτι για τον Ολυμπιακό, όμως η κορυφαία πορτιέρε του κόσμου, Άσλεϊ Τζόνσον, κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση της Ελευθερίας Πλευρίτου!

Η 3η περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να σημειώνει το 5-4 με την Ελευθεριάδου, η οποία σούταρε τεχνικά από την περιφέρεια (07:16), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά των «ερυθρόλευκων» διευρύνθηκε με την Σλίκινγκ να βρίσκει δίχτυα για το 6-4 στα 05:51 και το 7-4 αντίστοιχα (05:03). Περίπου στην μέση του 3ου οκταλέπτου ήρθε το double-score για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη, από την Ελευθεριάδου, έπειτα από ανεπανάληπτη προσποίηση (8-4, 04:12). Το επιθετικό σερί 4-0 του Ολυμπιακού μέχρι εκείνη την στιγμή, ανέκοψε τελικά η Άλκηστις Μπενέκου για το 8-5, έπειτα από παλικαρίσια προσπάθεια από το 2μ (02:15).

Το 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο, βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να αυξάνουν την διαφορά τους, με την Ελευθερία Πλευρίτου να διαμορφώνει το 9-5 (07:18), σουτάροντας τεχνικά από την περιφέρεια! Έπειτα από αρκετές ανεπιτυχείς επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, με την κόπωση να είναι εμφανής στο νερό, η αναμέτρηση έληξε χωρίς κάποιο επιπλέον γκολ!