Εύκολη νίκη για τον Εθνικό απέναντι στην ΑΕΚ και προβάδισμα στη σειρά!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Ο Εθνικός Πειραιά υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο Παπαστράτειο το βράδυ της Πέμπτης για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Α1 Γυναικών και πήρε τη νίκη με 15-6, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο οκτάλεπτο με 3-2 υπέρ των «Κυανόλευκων». Στη συνέχεια η ομάδα της Αντιγόνης Ρουμπέση πραγματοποίησε μία καταπληκτική δεύτερη περίοδο και ένα 6-1 υπέρ της πήγε στο ημίχρονο με 9-3 υπέρ τους, παίρνοντας πλέον σαφές προβάδισμα. Η συνέχεια στο δεύτερο μέρος ήταν ανάλογη με τον Εθνικό να ανοίγει ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό ευρύ 15-6.
Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Στεφανία Χαραλαμπίδη με 4 τέρματα ενώ για την ομάδα της Κικής Λιόση 2 γκολ είχε η Κική Στρατηδάκη.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά το Σάββατο 07/05 στις 19:00 στην έδρα των κιτρινόμαυρων.

Οκτάλεπτα: 3-2, 6-1, 4-1, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή 1, Πάρκες 3, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδη 4, Ιόλη Μπενέκου 2, Καραμπέτσου, Τζόνσον, Γκότζια, Μπέτα.

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 1, Κασσάρη, Λούδη, Γαβαλά 1, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 2, Κώτσια 1, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 1, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακελλαράκης