Έξι η Μπορίσοβα και ευρεία νίκη του Εθνικού επί της ΑΕΚ!

Τρεις ακόμη βαθμούς προσέθεσε στην συγκομιδή του ο Εθνικός Πειραιά οδεύοντας προς την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος, υποδεχόμενος την ΑΕΚ για την 20η Αγωνιστική στο «Π. Καπαγέρωφ», όπου και επικράτησε 16-6 έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Μαρία Μπορίσοβα με έξι τέρματα.

Δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με εκρηκτικό ξεκίνημα από τις πρώτες κιόλας φάσεις, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο μέρος, όπου Κοντονή, Μπορίσοβα και Άλκηστη Μπενέκου άνοιξαν το σκορ, με αρκετά τέρματα να έρχονται από τον φουνταριστό, ενώ το εύστοχο πέναλτι της Μαρίας Ντάσιου μαζί με το γκολ της Γκίλλα . Σε ανάλογους ρυθμούς κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος όπου ο Εθνικός διεύρυνε με ωραία τελειώματα των Κατσιμπρή – Μπορίσοβα, με την «Ένωση» να δείχνει ένα πιο δυναμικό πρόσωπο στην άμυνα, παρά τις τρεις ποινές της Ρουμελιώτη και αργότερα, της Αμαλίας Πάτερου.

Με την Αναστασία Μπεκρή να περνά κάτω από τα δοκάρια των «κυανόλευκων», ο Εθνικός συνέχισε με το ίδιο μομέντουμ, ενώ και οι νεαρότερες παίκτριες έλαβαν σημαντικό χρόνο συμμετοχής, διατηρώντας τον υψηλό αγωνιστικό ρυθμό. Οι παίκτριες του Μάρκο Μίτσιτς προσπάθησαν να περιορίσουν τις γηπεδούχες στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο, επικεντρώνοντας την ενέργειά τους στην άμυνα, ωστόσο αμφότερες οι δυο ομάδες έριξαν «ρυθμούς» στα τελευταία λεπτά.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS – ΑΕΚ 16-6

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 4-1, 1-0

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 6, Λασκαρίδου, Κοντονή 3, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 3, Ρακιτζή, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους, Μπεκρή, Κατσιμπρή 3, Κλαψιανού.

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Νίγκρο, Μακέντι, Πάτερου 1, Γεωργίου, Μπινιάρη, Καλαϊτζή, Γκίλλα 2, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Ντάσιου 2, Μιχαηλίδου 1, Φουντή, Φελλά, Πετεινάτου.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος