Ήττα για την Εθνική γυναικών

Δεν συνεχίστηκαν τα θετικά αποτελέσματα για την Εθνική ομάδα γυναικών στο τουρνουά Πορτουγκαλέτε.

Η Ελλάδα έδωσε δεύτερο αγώνα μέσα σε 24 ώρες και γνώρισε την ήττα με 10-5 από την Ισπανία, η οποία διοργανώνει τους αγώνες.

Για την Εθνική ομάδα σκόραραν η αρχηγός Αλεξάνδρα Ασημάκη, καθώς και οι Ελευθεριάδου, Ξενάκη, Χυδηριώτη και Ελευθερία Πλευρίτου.

Τα κορίτσια του Μορφέση για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικά, ωστόσο η τρίτη περίοδος δεν ήταν αποτελεσματική για τη «γαλανόλευκη» που δέχθηκε επιμέρους 4-1 και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να μειώσει κόντρα στις Ισπανίδες.

Οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 4-1, 2-1.

Νωρίτερα, στην αναμέτρηση Αυστραλία-Ρωσία, όπου διαιτητής του αγώνα ήταν η Ελληνίδα Ναταλί Μαρκοπούλου, οι παίκτριες του Σάκη Κεχαγιά κατάφεραν να κερδίσουν τις Ρωσίδες με σκορ 10-9 με γκολ 1:55 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.