Εθνική Ανδρών: Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα και δεύτερη ήττα στο «Waterpolo Sardinia Cup»

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Ανδρών στο «Waterpolo Sardinia Cup» καθώς ηττήθηκε με 8-7 από την Κροατία για την 2η αγωνιστική του τουρνουά σε ένα παιχνίδι που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε μουδιασμένα αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0. Στη συνέχεια το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου ανέβασε στροφές, καθώς πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (4-3) χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Νικολαΐδη με τρομερή ενέργεια από τα δύο μέτρα.

Η Εθνική μας ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις στο τουρνουά κόντρα στην Ισπανία (6/7, 19:45), λίγες μέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Για την Εθνική μας ομάδα δεν αγωνίστηκαν οι Άγγελος Βλαχόπουλος, Αριστείδης Χαλυβόπουλος και Γιώργος Δερβίσης.

Ελλάδα – Κροατία 7-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα μπήκε πολύ νωθρά κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κροατία αφού προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες του Τόκιο πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (3-2) χάρη σε τέρματα των Δημήτρη Νικολαΐδη και Αλέξανδρο Παπαναστασίου. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου διεύρυναν το σερί αφού για πρώτη φορά πήραν τα ηνία του αγώνα (4-3) με γκολ των Κωνσταντίνο Γενηδουνιά και Δημήτρη Νικολαΐδη. Η Εθνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα μετά το τέλος του τρίτου οκταλέπτου (5-4) με εξαιρετικό γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη με τρομερό σουτ από τη θέση 3. Στη τελευταία περίοδο οι Κροάτες με δύο κομβικά τέρμα του Λάζιτς από τη θέση 5 πήραν προβάδισμα δύο γκολ, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6. Πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν οι Δημήτρης Σκουμπάκης και Δημήτρης Νικολαΐδης που σημείωσαν από δύο γκολ έκαστος.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-0, 3-1, 2-4

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Γκίλλας,  Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Αλαφραγκής, Παπανικολάου Ν., Νικολαΐδης 2, Καλογερόπουλος, Τζωρτζάτος