Επιστροφή στο ελληνικό πρωτάθλημα με νίκη για τον ΝΟ Βουλιαγμένης – Επτά γκολ η Ελληνιάδη!

Για την 10η και τελευταία αγωνιστική πριν τον νέο έτος, ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης υποδέχθηκε τον ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ BETSSON, σε μία από τις αναμετρήσεις που ξεχώριζαν στο πρόγραμμα της Α1 Γυναικών, με τις γηπεδούχες να κερδίζουν 14-7 στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Από την εκκίνηση κιόλας, η αναμέτρηση είχε πολύ υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολύ καλές προϋποθέσεις για σουτ και την Βουλιαγμένη σταδιακά να ξεφεύγει στο σκορ εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που δημιούργησε, φτάνοντας στο ημίχρονο, ελέω και της εξαιρετικής της άμυνας, με προβάδισμα 6-1. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτριες της Κικής Λιόση αύξησαν ακόμα περισσότερο το ρυθμό, διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και πήραν τη νίκη που τις φέρνει στους 22 βαθμούς μετά από εννέα αγώνες, ενώ ο ΆΛΙΜΟΣ έμεινε στους 24 και τη δεύτερη θέση σε 10 παιχνίδια στην Α1. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Έλενα Ελληνιάδη η οποία σημείωσε 7 τέρματα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης κατέληξε στα χέρια της Λένα Μιχαϊλοβιτς, με την ομάδα της Κικής Λιόσης να ξεκινάει με πρες και την Αλεξάνδρα Ασημάκη να κερδίζει πέναλτι, με την Μαρίνα Κοτσιώνη όμως να αποκρούει εντυπωσιακά την εκτέλεση της Ευδοκίας Τσιμάρα. Το 1-0 έγινε στο 6:28 στον παίκτη παραπάνω από τα χέρια της Κικής Στρατηδάκη, η οποία ολοκλήρωσε επιτυχώς την πολύ καλή κυκλοφορία της ομάδας της, ενώ στο 4:56 η Φοίβη Αγγελίδη σκόραρε από την κορυφή της περιφέρειας για το 2-0. Ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON μείωσε με σκαστό-συρτό σουτ της Νεφέλης Χαλδαίου από την περιφέρεια για το 2-1, με την Κική Στρατηδάκη λίγα λεπτά αργότερα να κερδίζει πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ η Έλενα Ελληνιάδη για το 3-1. Οι δύο ομάδες παρά το σύνολο των τεσσάρων τερμάτων στην περίοδο, δημιούργησαν πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ με τα δοκάρια και τις τερματοφύλακες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου, η Αλεξάνδρα Ασημάκη κέρδισε παραπάνω μετά από ριμπάουντ, με την Μαργαρίτα Μπιτσάκου να κερδίζει πέναλτι, όμως η εκτέλεση της σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 5:34 η Αθηνά Γιαννοπούλου διέσχισε όλο το τερέν με τη μπάλα, κέρδισε πέναλτι με την Έλενα Ελληνιάδη να κάνει το 4-1, ενώ ακολούθως έπειτα από ποινή που κέρδισε η Εκατερίνα Τανκέεβα, η Έιμι Ριτζ εκτέλεσε για το 5-1. Η Βουλιαγμένη στα 3μιση λεπτά έκλεψε τη μπάλα, φεύγοντας ταχύτατα στην κόντρα με την Σταματίνα Καϊάφα να κερδίζει πέναλτι και την Έλενα Ελληνιάδη να ευστοχεί για το 6-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου είχαν αρκετή ένταση, με την Μαρία Λάζαρη να αποκρούει εντυπωσιακά και στη συνέχεια την Κική Στρατηδάκη να κερδίζει πέναλτι και την Έλενα Ελληνιάδη να σκοράρει για το 4ο τέρμα της στο παιχνίδι κάνοντας το 7-1. Σε εκείνο το σημείο ο Βαγγέλης Πάτερος παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τους διαιτητές γι διαμαρτυρία. Στο 4:03 η Έλενα Ελληνιάδη σκόραρε και πάλι για το 8-1, ενώ η Αθηνά Γιαννοπούλου έκανε το 9-1 στην κόντρα. Στο 3:01 η Εκατερίνα Τανκέεβα σκόραρε από το φουνταριστό με γυριστό για το 10-1, με την Έλενα Πάτερου να κάνει το 10-2 με διαγώνιο σουτ, ενώ αμέσως μετά η αρχηγός του ΑΛΙΜΟΥ Αλεξάνδρα Ασημάκη έκλεψε τη μπάλα και έφυγε στην κόντρα σκοράροντας για το 10-3. Μετά το τέρμα της Φοίβης Αγγελίδη στον παραπάνω για το 11-3, η Ευδοκία Τσιμάρα απάντησε άμεσα για το 11-4 που ήταν και το τελευταίο τέρμα του οκταλέπτου.

Ο ΑΛΙΜΟΣ ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με την Μαρία Καραγιάννη κάτω από τα δοκάρια, η οποία μάλιστα απέκρουσε δυνατό σουτ της Έλενας Ελληνιάδη, ενώ στο 5:09 έπειτα από τάιμ άουτ της Κικής Λιόση, η Έλενα Ελληνιάδη σκόραρε στο παραπάνω για το 12-4, ενώ μετά από κερδισμένο πέναλτι της Αλεξάνδρας Ασημάκη η Λένα Μιχαϊλοβιτς έκανε το 12-5. Στα τελευταία 3 λεπτά, η Σταματίνα Καϊάφα έκανε το 13-5 με κοντινό σουτ, ενώ η Ευδοκία Τσιμάρα έκανε το 13-6 με διαγώνιο σουτ και η Ιωάννα Λυκοθανάση το 13-7 από την περιφέρεια, ενώ 1:30 πριν από τη λήξη η Έλενα Ελληνιάδη πέτυχε το 7ο γκολ της στο παιχνίδι κάνοντας το 14-7 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 5-3, 3-3

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 7, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Τακνέεβα 1, Κουρεμέτη, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη 2, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 1, Κοβάτσεβιτς, Πιοβάν, Λυκοθανάση 1, Πάτερου 1, Ασημάκη 1, Λογοθέτη, Μιχαϊλοβιτς 1, Μπιτσάκου Μ, Τσιμάρα 2, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Μπιτσάκου