Επιστροφή στις νίκες για τη Σαμπαντέλ πριν τον Εθνικό – Κατατρόπωσε την Τεράσα

Σε πολύ καλή κατάσταση εμφανίστηκε η Σαμπαντέλ στην αναμέτρηση απέναντι στην Τεράσα κόντρα στην οποία επικράτησε με 15-8. Η Σαμπαντέλ έδειξε σημαντικά σημάδια ανάκαμψης μετά την απώλεια του Κόπα Ντε Λα Ρέινα από τη Ματάρο πριν από μερικές ημέρες, και πλεον θα περιμένει τον Εθνικό για τη δεύτερο παιχνίδι της νοκ-άουτ φάσης της LEN Euroleague στην Ισπανία έχοντας ανασυγκροτηθεί πλήρως. Η Τεράσα την οποία επίσης αντιμετώπισε ο Εθνικός στο Παπαστράτειο και ουσιαστικά την απέκλεισε το Δεκέμβριο έδειξε σθεναρή αντίσταση, αλλά η ποιότητα της καταπληκτικής αριστερόχειρα Φόρκα αλλά και των συμπαικτριών της έκριναν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο κατα κύριο λόγο.

Η Σαμπαντέλ εμφανίστηκε αλάνθαστη στο Can Llong και ξεπέρασε με σχετική ευκολία τη εμπόδιο της Τεράσα. Η Μάικα Γκαρθία Γοδόι σημείωσε χατ-τρικ για να φτάσει τα 40 γκολ στη σεζόν σε 6 αγώνες και μόνο η αριστερόχειρας συμπαίκτρια της, Χουδίθ Φόρκα Αρίθα, έχει περισσότερα γκολ αυτή τη σεζόν (43), καθώς σημείωσε άλλα δύο γκολ στο παιχνίδι κόντρα στην Καταλανική ομάδα. Ο αγώνας ήταν ίσος μέχρι το ημίχρονο, αλλά στα μισά της τέταρτης περιόδου, ο Sabadell πήρε προβάδισμα 6 γκολ χάρη στα τέρματα των Γκονζάλεθ (3), Βαν ντερ Σλοτ, Στέφενς και Πέρεθ (2). Ο Τσάβι Πέρεθ μπορεί να μην περίμενε να εξασφαλίσει τη νίκη σήμερα, αλλά είναι το είδος του παιχνιδιού από το οποίο θα ήθελε να πάρει άλλα πράγματα η ομάδα του για να συνεχίζει να ελπίζει πιάσει τη Ματάρο στη 2η θέση. η οποία είναι τρεις βαθμούς ψηλότερα. Και οι δύο πλευρές, ωστόσο, θα είναι σίγουροι στο επόμενο παιχνίδι τους στη συνέχεια, καθώς η Τεράσα υποδέχεται τη Σαραγόσα και η Σαμπαντέλ ταξιδεύει στην πρωτεύουσα για να αντιμετωπίσει την Κονσεψιόν.

Σαμπντέλ 15-8 Τεράσα(2-1, 3-3, 5-2, 5-2)

Σαμπαντέλ: Λ. Εστέρ, M. Ορτίθ, Γκάμες, Φαν ντερ Σλοτ 2, Σεράνο 1,Στέφενς 1, I. Casado, Γκαρθία 3, Φόρκα 2, M. Bonet, N. Πέρεθ 2, I. Γκονζάλεθ 3, Καρίγια

Τεράσα: Ντομένε,Παστόρ, Πανιθέγιο, Μπέα Ορτίθ,Καντέρο, Καρντόνα 2, Τεν Μπρόεκ,Π. Πένα, N. Κουέντα, Π. Κάμους, O. Ντομενέκ 1, Π Λέιτον 1, E. Άρκας.