ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ! – ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ!

Απίστευτη Εθνική Ομάδα, με άριστο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε με 16-11 τις ΗΠΑ και έβαλε μπρος…για το μετάλλιο!

Εθνική για μεγάλα πράγματα! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε το παιχνίδι δείχνοντας ότι θέλει να είναι το απόλυτο αφεντικό, και πήρε καλό προβάδισμα το οποίο όμως εξανεμίστηκε με ένα πολύ καλό δεύτερο οκτάλεπτο που πραγματοποίησαν οι Αμερικάνοι. Το δεύτερο ημίχρονο όμως για την Εθνική μας ήταν…άριστο σχεδον. Στο τρίτο οκτάλεπτο η ελληνική άμυνα άφησε την Αμερική εκτός…αφού την κράτησε στο 0 για παραπάνω από 10 λεπτά και έκανε ένα 3-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και το τελικό 16-11 ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας της ομάδας μας.

Απίστευτος, ρέκορντμαν θα έλεγε κανείς, ήταν ο Στέλιος Αργυρόπουλος Κανακάκης ο οποίος πέτυχε 5 γκολ σε 5 προσπάθειες και αναδείχθηκε MVP για άλλη μία φορά!

Η διακύμανση του αγώνα…

Το παιχνίδι στο Άλφρεντ Χάγιος ξεκίνησε με τον Στίβενσον να παίρνει το σπριντ όμως η Εθνική έβγαλε την πρώτη άμυνα. Στο 7:07 η Εθνική μας έκανε το 1-0 με ένα καταπληκτικό σουτ του Ντίνου Γενηδουνιά απέναντι σε ζώνη ανάμεσα. Ο Γενηδουνιάς συνέχισε με ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ από δεξιά από το 2 κάνοντας το 2-0. Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με υποδειγματική άμυνα. Οι ΗΠΑ έλυσαν τον γόρδιο δεσμό με τον Άλεξ Μπόουεν ο οποίος από την περιφέρεια με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Στο 4:23 ο Ντρου Χόλλαντ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Φουντούλη με πολύ ωραίο πέταγμα. Ο Κώστας Κάκαρης χρεώθηκε με πέναλτι στο 3:54 το οποίο όμως απέκρουσε ο Μάνος Ζερδεβάς. Αμέσως μετά στον παίκτη παραπάνω ο Στέλιος Αργυρόπουλος έκανε όμορφο τελείωμα από κοντά στον παίκτη παραπάνω κάνοντας το 3-1 έπειτα από ακριβή πάσα του Άγγελο Βλαχόπουλου. Η Εθνική μας στον παίκτη λιγότερο έβγαλε μία ακόμη άμυνα. Στα 57′ ο Γενηδουνιάς χρεώθηκε τη δεύτερη αποβολή του όμως η Εθνική έβγαλε την τρίτη σερί άμυνα στο λιγότερο.

Η Αμερική κέρδισε και το δεύτερο σπριντ της αναμέτρησης μειώνοντας μάλιστα με περιφερειακό σουτ του Γκρούγουελ κάνοντας το 3-2. Στο 7:13 ο Δημήτρης Νικολαΐδης κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Αργυρόπουλος κάνοντας το 4-2. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος πήρε τη θέση του Μάνου Ζερδεβά, ενώ στη συνέχεια η Αμερική πέτυχε δύο συνεχόμενα τέρματα με τον Ντοντ και τον Ντάουντε να κάνουν το 4-4. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς με ένα τρομερό προσωπικό γκολ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική κάνοντας το 5-4. Οι ΗΠΑ όμως στον παραπάνω βρήκαν ξανά τη λύση με το Χάλλοκ και έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος όμως με το 3ο του τέρμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ελλάδα με 6-5 στον παίκτη παραπάνω. Σε μία φάση στην οποία οι διαιτητές έδωσαν κόρνερ το οποίο δεν υπήρχε όμως, ο Ντάουμπε έκανε το 6-6. Ο Στάθης Καλογερόπουλος εκτέλεσε άριστα από κοντά στο διπλό παραπάνω και έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα στο 2:15. Ο Χάλοκ όμως απάντησε ξανά για την Αμερική φέρνοντας το ματς στα ίσα,7-7.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν αμφότερες τις άμυνες. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος κέρδισε το πέναλτι στο 5:59 το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Άγγελος Βλαχόπουλος δίνοντας το πρώτο προβάδισμα της Εθνικής στο δεύτερο μέρος. Η Ελλαδα μας έκανε τρομερό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας και δεύτερο τέρμα αυτή τη φορά με τον Γούβη ο οποίος βρέθηκε κοντά στο τέρμα και με ωραίο γύρισμα έκανε το 9-7. Στη συνέχεια η Εθνική έβγαλε μία τρομερή άμυνα στο λιγότερο, ενώ στη συνέχεια ο Ντρου Χόλλαντ αρνήθηκε το 10-7 στον Κάκαρη με ωραία απόκρουση. Ο Άγγελος Βλαχόπουλος με τρομερό σουτ όμως έφερε τελικά το 10-7 στο 1:21. Στη συνέχεια με μία ακόμα απίστευτη άμυνα στο 3 η Εθνική τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο χωρίς να δεχθεί γκολ.

Η σεμιναριακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Δημήτρη Νικολαϊδη να κάνει το 11-7 από τα δύο μέτρα. Έπειτα από τάιμ άουτ του Θοδωρή Βλάχου, ο Στάθης Καλογερόπουλος σκόραρε ξανά και έστειλε τη διαφορά στα 5 τέρματα! Στη συνέχεια η Αμερική βρήκε το πρώτο της τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντάουμπε να κάνει το 12-8 όμως ο καταπληκτικός για άλλο ένα παιχνιδι Στέλιος Αργυρόπουλος έκανε το 13-8. Στη συνέχεια ο Ντίνος Γενηδουνιάς χρεώθηκε με την τρίτη του αποβολή και έφυγε από το παιχνίδι ενώ στη συνέχεια ο Μπεν Χάλοκ έκανε το 13-9 στον παραπάνω. Ο Στάθης Καλογερόπουλος πέτυχε το τρίτο του τέρμα αυτή τη φορά με τρομερό τελείωμα στον παίκτη παραπάνω. Ο Μπόουεν μείωσε 14-10 με περιφερειακό σουτ. Απίστευτος Στέλιος Αργυρόπουλος, ο οποίος με 5 γκολ και 100% επιτυχία για άλλο ένα παιχνίδι έκανε το 15-10. Ο Άλεξ Μπόουεν έφυγε από το παιχνίδι με κοκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι Αμερικάνοι μείωαν με τον Χάλλοκ στο 2:31 κάνοντας το 15-11 από κοντά. Το τελικό 16-11 έκανε ο Άγγελο Βλαχόπουλος στην κόντρα!

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

ΕΛΛΑΔΑ:(Θοδωρής Βλάχος) Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος

ΗΠΑ:(Ντέγιαν Ουντόβισιτς) Γουέινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Έρχαρντ, Χάλλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ίρβινγκ, Χόλλαντ