«Έκλεισε» νικηφόρα το τουρνουά του ΣΕΔΥ ο ΑΛΙΜΟΣ απέναντι στο Περιστέρι!

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του ο ΑΛΙΜΟΣ στο τουρνουά του ΣΕΔΥ επικρατώντας του Περιστερίου με 17-7.

Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι, η διαφορά των δύο ομάδων στο ημίχρονο ήταν στα 7 τέρματα (11-4). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι σημαντικά στη διακύμανση ενώ από τους δύο προπονητές χρησιμοποιήθηκαν όλες οι αθλήτριες και πήραν σημαντικές εμπειρίες. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 6 τέρματα.

Η διακύμανση…

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε η Αλεξάνδρα Ασημάκη από τα δύο μέτρα κάνοντας το 1-0, όμως η Ξένια Πέττα με ωραίο σουτ από κοντά ισοφάρισε. Στο 4:40 η Αλεξάνδρα Ασημάκη σκόραρε ξανά, ενώ η Λένα Μιχαϊλοβιτς στην κόντρα έκανε το 3-1 για τον ΑΛΙΜΟ. Η ίδια παίκτρια 2:14 πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου έφτασε τη διαφορά στο 4-1 στην κόντρα ενώ στο 1:44 η Ευδοκία Τσιμάρα πάσαρε πολύ σωστά στην Αλεξάνδρα Ασημάκη η οποία σημείωσε το τρίτο της τέρμα στην αναμέτρηση από το φουνταριστό κάνοντας το 5-1. Στο 1:03 η Νεφέλη Χαλδαίου έκανε το 6-1, ενώ στα 37″ πριν το τέλος η νεαρή περιφερειακός ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι για το 7-1.

Με την εκκίνηση του δεύτερου οκταλέπτου η Μαργαρίτα Μπιτσάκου κέρδισε αποβολή και η Σήλια Λογοθέτη εκτέλεσε σωστά στον παραπάνω για το 8-1, ενώ στην ακριβώς επόμενη επίθεση η Ξένια Πέττα μείωσε από από κοντά για το 8-2. Στο 6:42 η Μαργαρίτα Μπιτσάκου κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε η Λένα Μιχαϊλοβιτς κάνοντας το 9-2. Στο 4:41 με πολύ όμορφο γυριστό η Φρόσω Μπερίκου έκανε το 9-3 από τα δύο μέτρα. Στο 2:40 η αρχηγός του ΑΛΙΜΟΥ Αλεξάνδρα Ασημάκη έκανε από τα δύο μέτρα το 10-3. Στα 32 δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Φρόσω Μπερίκου με ένα ακόμη πολύ ωραίο γυριστό έκανε το 10-4, όμως η Αλεξάνδρα Ασημάκη με ακόμη ένα προσωπικό της τέρμα έφτασε το σκορ στο 11-4.

Το πρώτο γκολ του δεύτερου ημιχρόνου πέτυχε με προσωπική ενέργεια από τα δύο μέτρα η Αλεξάνδρα Ασημάκη, ενώ η Κατερίνα Αποστολίδου από την περιφέρεια σκόραρε με ωραίο διαγώνιο σουτ. Το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα για το Περιστέρι πέτυχε η Φρόσω Μπερίκου σε διπλό παραπάνω, ενώ η Έλενα Πάτερου ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι για το 13-6. Στα 53″ πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου η Μαργαρίτα Μπιτσάκου έβγαλε μία εκπληκτική πάσα στην Νεφέλη Κοβάσεβιτς η οποία εκτέλεσε άψογα για το 14-6. Στο 3:40 η Ιωάννα Χέλμη σκόραρε από το σημείο του πέναλτι για το 15-6 και στη συνέχεια η Αφροδίτη Μπιτσάκου πέτυχε το 16-6. Η Αγγελική Κολιτσοπούλου με λόμπα έκανε το 16-7 ενώ 7 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη η Νεφέλη Κοβάσεβιτς σκόραρε σχεδόν… από το κέντρο για το τελικό 17-7.

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 4-3, 3-2, 3-1

ΑΛΙΜΟΣ (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 1, Κοβάσεβιτς 2 , Α. Μπιτσάκου 1, Λυκοθανάση, Πάτερου 1, Ασημάκη 6, Λογοθέτη 1, Μιχαϊλοβιτς 3, Μ. Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα 1, Χέλμη 1, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Βαγγέλης Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου 1, Φραγκάκη, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 1, Κωνσταντοπούλου, Γκίκα, Μπερίκου 3, Πέττα 2, Μπεκρή, Κικίδου, Γκοτζιά, Κοβάσεβιτς, Παπασηφάκη, Σάμπου.

Photo credits: Alimoswaterpolo.gr