«Έκαψε» το +5 η Σερβία και την πρόλαβε η Κροατία στο Βελιγράδι!

Δεν είχε νικητή το επίσημο διπλό μεταξύ Σερβίας και Κροατίας που έλαβε χώρα στο Βελιγράδι την Τρίτη 4 Ιανουαρίου, με τις με το σκορ να λήγει ισόπαλο 11-11. Η Σερβία δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα των πέντε γκολ στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία οκτώ λεπτά της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν και το πρώτο διεθνές διπλό για το 2022, ενώ την προηγούμενη φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ήταν στο Τόκιο, όπου η Κροατία είχε επικρατήσει 14-12 στη φάση των ομίλων. Βέβαια, στη χθεσινή αναμέτρηση οι ομάδες παρουσιάστηκαν εντελώς ανανεωμένες και διέφεραν αρκετά σε σχέση με τους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς πλέον δεν αγωνίζονται για τη Σερβία οι Φίλιπ Φιλίποβιτς, Άντριγια Πρλαΐνοβιτς, Ντούσκο και Γκόικο Πιέτλοβιτς, Μίλαν Άλεκσιτς και Στέφαν Μίτροβιτς, όπως επίσης δεν βρίσκονται στη διάθεση του Τούτσακ οι Άντρο Μπούσλιε, Μάρο Γιόκοβιτς, Τσάβι Γκαρσία, Πάουλο Ομπράντοβιτς και Λούκα Λόντσαρ.

Η Σερβία κατάφερε να προηγηθεί 5-4 στο ημίχρονο, με τον Λάζιτς να σκοράρει για το 6-4 στην τρίτη περίοδο και τα αδέρφια Ράσοβιτς, Βίκτορ και Στραχίνια, να προσθέτουν από ένα γκολ και το σκορ να γίνεται 8-4. Το προβάδισμα των πέντε γκολ ήρθε από τον Ραντούλοβιτς, ο οποίος έκανε το 9-4 για τους «Πλάβι», παρ’ όλα αυτά η Κροατία έτρεξε ένα σερί 3-0 στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου και κατάφερε να μειώσει σε 9-7 πριν τη λήξη της. Η Σερβία κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με τρία γκολ στην τελευταία περίοδο με το 10-7, πριν ο Λόρεν Φάτοβιτς με τον Μπένιτς μειώσουν με δύο δικά τους γκολ σε 10-9 στα τελευταία τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού. Ο Βίκτορ Ράσοβιτς σε παίκτη παραπάνω έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ, κάνοντας το 11-9, πριν ο Μπένιτς μειώσει ξανά σε 11-10, αυτή τη φορά με πέναλτι. Ο Ζόβιτς ισοφάρισε σε παίκτη παραπάνω σε 11-11 για την Κροατία στα τελευταία δύο λεπτά και ενώ και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρία για να προηγηθούν, καμία δεν το έκανε. Μάλιστα, καθοριστικός αποδείχθηκε ο Ίβαν Μάρσελιτς, ο οποίος απέκρουσε σουτ του Βίκτορ Ράσοβιτς 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Λόρεν Φάτοβιτς με τέσσερα γκολ και ακολούθησαν οι Χρβόγιε Μπένιτς και Βίκτορ Ράσοβιτς με τρία έκαστος.

ΣΕΡΒΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 11-11

Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίτροβιτς, Μάντιτς 1, Ντράσοβιτς, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς Τζ. 1, Βίτσο 1, Ράσοβιτς Σ. 1, Ντέντοβιτς 1, Γιάκσιτς 1, Σούμποτιτς, Στογιάνοβιτς 1, Ράσοβιτς Β. 3, Ριστίτσεβιτς, Λούκιτς, Ραντούλοβιτς 1

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μιλάκοβιτς 1, Φάτοβιτς 4, Πάπαριτς, Ζόβιτς 1, Λάζιτς Φ., Πέναβα, Μπρμπνιάκ, Κράγκιτς, Βρλιτς 1, Μπένιτς 3, Ζούβελα 1, Μάρσελιτς, Μπίγιακα