Δύο στους Ιταλούς και δύο στους Ισπανούς στο Γιούρο Καπ!

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στους ημιτελικούς του Γιούρο Καπ!

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 10/11 η προημιτελική φάση του Euro Cup ανδρών, με τις Σαμπαντέλ, Τέλιμαρ, Μπαρτσελόνα και Ορτίτζια να εξασφαλίζουν την πρόκριση στους ημιτελικούς της δεύτερης τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση!

Είναι πολύ πιθανό να…βαράνε ακόμα πέναλτι στην Ιταλία, καθώς το ματς Σαβόνα – Σαμπαντέλ θα μείνει γραμμένο στα χαρτιά ως το παιχνίδι με τα περισσότερα πέναλτι των τελευταίων ετών στην υδατοσφαίριση! Συγκεκριμένα, με την κανονική διάρκεια να λήγει ισοπαλία 10-10, χρειάστηκε να εκτελεστούν 31 (!) πέναλτι, για να αναδειχθεί η πρώτη ομάδα της τετράδας! Μετά από 15 εύστοχες προσπάθειες και για τις δύο ομάδες, ο Μπεγιάρ απέκρουσε αρχικά το πέναλτι του Γκιγιέρμο Μολίνα, με το σκορ να παραμένει 25-25 και στη συνέχεια ο 19χρονος Νικολό Ντα’ Ρολντ «κατέβασε» με τη σειρά του την εκτέλεση του Σαναχούγια! Ο Ιόκι Γκράττα είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στη Σαβόνα, αλλά ο Μπεγιάρ επενέβη για μία ακόμα φορά και τελικά ο αρχηγός της Σαμπαντέλ Γκονζάλο Λόπεζ ευστόχησε, δίνοντας την πρόκριση στην ισπανική ομάδα! Όσο για το παιχνίδι, ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Σαβόνα να προηγείται 6-4 στο ημίχρονο, αλλά η Σαμπαντέλ να ισοφαρίζει 7-7 στο τέλος της τρίτης περιόδου και μάλιστα να προηγείται 10-8 στα 4:36 πριν το τέλος, όταν δύο γκολ των Φοντέλλι και Μπρούνι έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα! Έτσι, μετά την πιο ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι από ποτέ, η Σαμπαντέλ κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισητήριο για την τετράδα. Πρώτος σκόρερ για τη Σαμπαντέλ ο Φραντσίσκο Βαλέρα με τέσσερα γκολ στην κανονική διάρκεια και για την Σαβόνα οι Άντρεα Φοντέλι και Νικολό Ρόκι με δύο γκολ και τρία εύστοχα πέναλτι ο καθένας.

ΣΑΒΟΝΑ – ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ 25-26 (10-10 Καν.)

Σαβόνα (Αλμπέρτο Ανγκελίνι): Μασάρο, Ρόκι 2+3, Πατσάλιεβ, Βούσκοβιτς 2, Μολίνα 1+3, Ρίτζο 1+3, Καλντιέρι, Μπρούνι 1, Καμποπιάνο 1, Φοντέλι 2+3, Ιόκι Γκράτα 0+3, Τζιοβανέτι, Ντα’ Ρολντ

Σαμπαντέλ (Χοακίμ Κολέτ): Μπεγιάρ, Καμπάνας 2+3, Γκιλ, Τέκλας, Σαναχούγια 2+3, Βαλέρα 4, Μπερτράν 0+3, Μπονέτ, Αβέρκα 1+3, Μπανίτσεβιτς, Λόπεζ Γκ.1+4, Βάιχ, Σεράνο

Το καθήκον της έκανε η Ορτίτζια απέναντι στην περσυνή κάτοχο του τροπαίου Σόλνοκ, της οποίας επικράτησε, μετά το 9-4 στις Συρακούσες, με 15-10 μέσα στην Ουγγαρία. Η ιταλική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 6-4 στο ημίχρονο, ενώ η διαφορά ανέβηκε σε 12-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου, με την Σόλνοκ να μην καταφέρνει να μειώσει σε κανένα σημείο μετά το ημίχρονο τη διαφορά σε λιγότερο από τρία γκολ. Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ο Βαλεντίνο Γκάλλο με τέσσερα γκολ και για τους Ούγγρους ο Άκος Κόναρικ με τρία.

ΣΟΛΝΟΚ – ΟΡΤΙΤΖΙΑ 10-15

Σόλνοκ (Ζίβκο Γκότσιτς): Γκάρντονι, Άνγκιαλ 1, Ζέγκαλμι, Σμολτζ, Νάγκι Α. 1, Γκμπαντάμασι 1, Γιάνσικ Ντ. 2, Κόβατς Γκ., Κόναρικ 3, Μιλάκοβιτς, Ζόβιτς 1, Τέλεκι 1, Μπάνιαϊ

Ορτίτζια (Στέφανο Πικάρντο): Τεμπέστι, Κασσία 1, Κοντέμι Φ. 2, Κοντέμι Α. 1, Κλίκοβατς, Φερρέρο 1, Ντι Λουτσιάνο, Γκάλλο 4, Μιράρκι 2, Ρόσσι 3, Βίντοβιτς, Ναπολιτάνο 1, Πιτσιονέτι

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Τέλιμαρ των Άντριγια Μπάσιτς και Μαξ Ίρβινγκ, που σημείωσαν τρία γκολ ο καθένας, κόντρα στη Μλάντοστ της οποίας και επιβλήθηκαν εύκολα με 16-7. Αρχικά η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο και 9-4 στο ημίχρονο, ενώ η Μλάντοστ, που αγωνιζόταν χωρίς τον Ίβαν Μάρσελιτς στο τέρμα, κατάφερε να πετύχει μόλις τρία τέρματα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για την Τέλιμαρ ο Άντριγια Βλάχοβιτς με τέσσερα γκολ και για την Μλάντοστ οι Βρμπνιάκ και Μπάγιτς που σημείωσαν από δύο.

ΤΕΛΙΜΑΡ – ΜΛΑΝΤΟΣΤ 16-7

Τέλιμαρ Παλέρμο (Μάρκο Μπαλντινέτι): Νικόσια, Ντελ Μπάσο 1, Τουρκίνι, Ντι Πάτι, Οτσιόνε 2, Βλάχοβιτς 4, Γκιλιμπέρτι, Μουτσιάλι 1, Λο Κάτσιο 1, Ίρβινγκ 3, Λο Ντίκο 1, Μπάσιτς 3, Ντε Τοτέρο

Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Ζόραν Μπάγιτς): Γιούρλινα, Σάμαρτζιτς 1, Μπρτσιτς, Μπίγιακα 1, Λάζιτς, Ντάσιτς 1, Βρμπνιάκ 2, Ράκοβατς, Μιχάλιεβιτς, Μπάγιτς 2, Φάμπρις, Σκίλιτς, Ούντοβιτς

Μεγάλο παιχνίδι σημειώθηκε στη Βουδαπέστη ανάμεσα στην Βαζούτας και την Μπαρτσελόνα, με τους Ισπανούς να φεύγουν με την νίκη 12-9 και την πρόκριση, σε συνδυασμό με το πρώτο παιχνίδι, που είχε λήξει ισόπαλο 6-6 στη Βαρκελώνη. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 4-3 στη λήξη της πρώτης περιόδου και 6-3 στο ημίχρονο, κρατώντας για ενάμισι οκτάλεπτο τους Ούγγρους χωρίς γκολ, όταν ο Μέζαρος έκανε το 4-7 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα στα δύο γκολ μέχρι τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, όπου και προηγούταν 9-7 και η Βαζούτας κατάφερε μόνο να μειώσει δύο φορές στο ένα γκολ την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, την μία με τον Τσάπο κάνοντας το 8-9 7 λεπτά πριν τη λήξη, όπου στη συνέχεια ο Γκαρσία έδωσε πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του, πριν ο χάλκινος ολυμπιονίκης Πάστορ μειώσει για τελευταία φορά στο ένα γκολ (9-10) 4:43 πριν τη λήξη. Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» έπειτα το παιχνίδι με δύο γκολ των Ταχούλ και Μάγιαρακ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπλάι Μάγιαρακ με πέντε γκολ και για τους ηττημένους οι Μάρτον Νάγκι και Ματίας Πάστορ με τρία γκολ.

ΒΑΖΟΥΤΑΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 9-12

Βαζούτας (Κρίστοφ Κέμενι): Κάρντος, Νάγκι Μ. 3, Τσάπο 1, Ζάμπο, Μπάτιζι, Αγκ, Μέζαρος Τσ., Γκιάρφας 1, Κόβατς Π., Πάστορ 3, Ίρμες, Μέζαρος Μ. 1, Γκιόρκε

Μπαρτσελόνα (Βίκτορ Γκονζάλεθ): Λλορέτ, Λόπεζ Ρ., Φαν Ντεν Μπουργκ, Βάλς, Γκαρσία 1, Ντούρικ 1, Ντελγκάντο, Γκόμα 1, Ταχούλ 2, Εστράνι, Μάγιαρακ 5, Ραμόν 2, Αγκιλάρ