Δραματικό φινάλε στο ντέρμπι!

Για ακόμη μια φορά, ΑΝΟΓ και Εθνικός Πειραιώς, έδωσαν μια μεγάλη μάχη για την Α1 ανδρών και απέδειξαν ότι βρίσκονται στο ίδιο αγωνιστικό επίπεδο.

Σε αντίθεση, ωστόσο με την ισοπαλία του πρώτου γύρου, τώρα είχαμε νικητή, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Μάζη κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, που τη φέρνει μια ανάσα από την εξάδα του πρωταθλήματος και έναν βαθμό πίσω από τον «Αυτοκράτορα».

ΑΝΟΓ – Εθνικός Πειραιώς 8-7

Μάλιστα, ο Εθνικός είχε την ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει, ωστόσο η άμυνα της Γλυφάδας έδρασε αποτελεσματικά με τους παίκτες των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη, ενώ η ένταση δεν απουσίασε με τη λήξη του αγώνα στον περιβάλλοντα χώρο του «Α. Δημητρόπουλος».

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον ΑΝΟΓ, ο οποίος όχι μόνο μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια», αλλά προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 5-1, έχοντας καθολική υπεροχή σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που ο Εθνικός έδειχνε να μη μπορεί να αντιδράσει και να βρει τρόπους, κυρίως, να απειλήσει πιο ουσιαστικά.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι παίκτες του Μάζη ξεκίνησαν εκ νέου δυναμικά, κάνοντας το 6-1 και κάπου εκεί οι παίκτες του Κουντουδιού αποφάσισαν να προσπαθήσουν, μειώνοντας σε 6-4 μέσα στο τρίτο οκτάλεπτο, εκεί όπου το παιχνίδι απέκτησε εκ νέου ενδιαφέρον. Η τρίτη περίοδος λοιπόν είχε το αποτύπωμα του «Αυτοκράτορα», ωστόσο ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος άφησε την τελευταία εντύπωση για την ομάδα του ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +3 (7-4), με ένα οκτάλεπτο, πια, να απομένει για τη λήξη.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Εθνικός δεν είχε διάθεση λευκής πετσέτας και μείωσε εκ νέου σε 7-5, ενώ με πέντε λεπτά να απομένουν το παιχνίδι πήρε «φωτιά» δια χειρός Παπαδόγκωνα, ο οποίος έκανε το 7-6!

Αμέσως μετά ο Νίκος Παπασηφάκης έγραψε το 8-6, το παιχνίδι ωστόσο δεν τελείωσε, καθώς ο Μάνος Λιαπάκης μείωσε σε 8-7, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ, καθώς όπως προαναφέρθηκε ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω στην τελευταία του επίθεση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας με τρία τέρματα.

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 2-3, 1-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπραϊμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 1, Παπασηφάκης 2, Παπανικολάου Ν. 1, Γαλάνης, Σαλτερής, Λεμπέσης, Χαλυβόπουλος Ιπ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής, Λιαπάκης 1, Παπαδόγκωνας 3, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 1, Ματθαίου, Βαλλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Ξυλούρης.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Βόσικας

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός