Δεν σταματιέται ο φετινός Ολυμπιακός – Επίδειξη δύναμης στην Τιφλίδα!

Με μία καταπληκτική επιθετική παράσταση, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τιφλίδα για την δεύτερη αγωνιστική του Champions League, επικρατώντας 21-9 με περίσσεια άνεση.

Το δύο στα δύο στον πρώτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης πραγματοποίησαν οι παίκτες του Ίγκορ Μιλάνοβιτς, απέναντι στην Ντιναμό Τιφλίδας στην Γεωργία, πραγματοποιώντας κάτι σαν επίδειξη δύναμης εντός του νερού, αφού όποτε το επιθυμούσαν ανέβαζαν κατακόρυφα το ρυθμό του αγώνα. Πολλά γκολ στην κόντρα, επιτυχημένες προσπάθειες στον παραπάνω και άριστη άμυνα για μεγάλα διαστήματα ήταν μερικά από τα σημεία που χαρακτήρισαν το δεύτερο τρίποντο του Ολυμπιακού τη φετινή σεζόν. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και ασταμάτητος ήταν ο Γιάννης Φουντούλης με 7 τέρματα.

Η διακύμανση του παιχνιδιού…

Το πρώτο γκολ στο κολυμβητήριο της Τιφλίδας ήρθε για τους «ερυθρόλευκους», από τον Γιάννη Φουντούλη ο οποίος έφυγε με ταχύτητα στην κόντρα εκτελώντας για το 1-0, με τους Γεωργιανούς να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Πέσιτσαβ. Ελάχιστα κράτησε η ισοφάριση που ήταν και η τελευταία στο παιχνίδι αφού οι παίκτες του Ίγκορ Μιλάνοβιτς έβγαλαν τρομερή ενέργεια και ρυθμό μέσα στο νερό δείχνοντας τις διαθέσεις τους… Με τον Γιάννη Φουντούλη να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας τρία τέρματα στο πρώτο οκτάλεπτο και από ένα να σημειώνουν ο Κώστας Μουρίκης με εξαιρετικό συνδυασμό στον παραπάνω, ένα ο Άντρο Μπούσλιε και ένα ο Ντίνος Γενηδουνιάς για το 6-2, δεν έμεινε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα. Οι παίκτες της Ντιναμό ξεκίνησαν παίζοντας άμυνα ανάμεσα, χωρίς όμως να καταφέρουν να σταματήσουν την κόκκινη επίθεση που βρήκε τα περισσότερα γκολ της από τα αριστερά της περιφέρειας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παίζοντας ζώνες προσαρμογής στην άμυνα, άφησε την αντίπαλο του χωρίς σκορ για επτάμιση λεπτά, σκοράροντας κατά ριπάς και πάλι, με τον Γιάννη Φουντούλη να φτάνει τα πέντε τέρματα στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση, ενώ Άντρο Μπούσλιε και Μάρτον Βάμος προσέθεσαν από ένα ακόμη τέρμα, με τον Μαυροβούνιο αμυντικό να σκοράρει στην κόντρα και τον Ούγγρο αριστερόχειρα με άμεση εκτέλεση στον παραπάνω για το 10-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός διεύρυνε με πολύ υψηλό ρυθμό το προβάδισμα του, βρίσκοντας μάλιστα συνεχόμενες κόντρες με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να σκοράρει back to back (τρία συνολικά τέρματα στο οκτάλεπτο). Σε εκείνο το σημείο οι Γεωργιανοί πίεσαν και έβαλαν κάποια σουτ στον παραπάνω και κάποια εξάμετρα, όμως οι παίκτες των Πρωταθλητών Ελλάδας δεν μπορούσαν να αντιμετωπιστούν στην κόντρα, βρίσκοντας τέσσερα γκολ με αυτόν τον τρόπο στην περίοδο, ενώ παράλληλα ο Γιάννης Φουντούλης από το σημείο του πέναλτι έφτασε τα έξι γκολ στο παιχνίδι. Μάλιστα, ο έμπειρος περιφερειακός του Ολυμπιακού πέτυχε ακόμα ένα γκολ μετά από υποδειγματική άμυνα, βγαίνοντας στην κόντρα μετά από πάσα του Νίκου Γκίλλα κάνοντας το 17-6. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πιο παραγωγικό τους οκτάλεπτο (8-3 υπέρ τους) προηγούμενοι με 18-6.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε αρχικά, με τους γηπεδούχους και πάλι να επιχειρούν να μειώσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν να ασκήσουν πίεση στους Πειραιώτες, οι οποία είχαν στο τελευταίο οκτάλεπτο τον Μάνο Ζερδεβά κάτω από τα δοκάρια. Για ένα περίπου αγωνιστικό τρίλεπτοι οι φιλοξενούμενοι «άναψαν τις μηχανές τους» φτάνοντας στο τελικό 21-9.

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Γιάπιας, Κυριακίντι, Αχβλεντιάνι 2, Ντζιξιαρένκα, Τκεσελασβίλι, Βλάχοβιτς, Τζακχάια 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 2, Μαλισάου, Πιέσιτσαβ 2, Ραζμάντζε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 7, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς