DOMINANT CROATIA!

Απίστευτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Ριέκα ανάμεσα στη Σερβία και την παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία για την 3η αγωνιστική του Φάιναλ 8 του Γιουρόπα Καπ.

Μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της η ομάδα του Ίβιτσα Τούτσακ χάρη σε δύο γκολ του Φάτοβιτς στα τελευταία 2:30 του αγώνα κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Κροατία – Σερβία 8-7

Στην τελευταία επίθεση των Σέρβων, ο Ντούσαν Μάντιτς μπήκε ως δεύτερος φουνταριστός και υποδέχθηκε τη μπάλα όμως το γύρισμα που επιχείρησε βρήκε σε… τείχος και πιο συγκεκριμένα στον εκπληκτικό Μάρκο Μπίγιατς.

Η αναμέτρηση πήγαινε στραβά για τους διοργανωτές κατά το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Σάβιτς να έχουν κυριαρχήσει, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν με τους Κροάτες να παίρνουν ώθηση από το κοινό τους, ενώ βελτίωσαν τόσο τον παίκτη παραπάνω, όσο και τον παίκτη λιγότερο.

Ο αγώνας στο τελευταίο οκτάλεπτο ήταν βέβαιο ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, με την ένταση να έχει αυξηθεί, ενώ οι αποβολές δίνονταν σωρηδόν.

2:17 πριν το τέλος ο Φάτοβιτς έφυγε στην κόντρα από δεξιά και σκόραρε μπροστά στον Πιέτλοβιτς, όμως ο Μίλος Τσουκ με την τέλεια προσποίηση ισοφάρισε σε 7-7.

Το γκολ που έκρινε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο την Ισπανία ήρθε δια χειρός του Φάτοβιτς ο οποίος σκόραρε σε παίκτη παραπάνω για το τελικό 8-7.

Οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 1-3, 2-4.

Σερβία: Φιλίποβιτς 3, Πιέτλοβιτς 2, Μάντιτς 1, Τσουκ 1.

Κροατία: Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Βρλτς 1.