CHAMPIONS LEAGUE: ΉΤΑΝ ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΕ «ΕΞΑΣΦΑΙΡΟ» ΓΚΙΟΥΒΕΤΣΗ!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΗ ΒΡΑΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ! Εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο για τον «Ιστορικό», ο οποίος πανηγύρισε το 2/2 στις νίκες για τον Β’ Προκριματικό Γύρο του Champions League σε ένα κολυμβητήριο… «φωτιά». Οι παίκτες του Κώστα Δήμου ξεκίνησαν συντηρητικά στο ματς με την Ντούισμπουργκ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 5-4 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο το παιχνίδι άνοιξε στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο, με τον Κωνσταντίνο Γκιουβέτση να καταιγίζει συνεχώς την γερμανική εστία και τον παίκτη παραπάνω να είναι άκρως αποτελεσματικός για τους «κυανέρυθρους»! Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κυριάρχησε κατά κράτος, έδειξε ποιότητα στο νερό και πήρε μια πολύτιμη νίκη ενόψει του δυνατού αγώνα του Σαββάτου 15/10 κόντρα στην Μλάντοστ για την 3η Αγωνιστική!

Το παιχνίδι του Πανιωνίου απέναντι στην Ντούισμπουργκ, παρακολούθησε από την εξέδρα της Νέας Σμύρνης και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ASC DUISBURG 14 – 8

Ξεκίνημα με πρες στην άμυνα για τον Πανιώνιο και καλό ρυθμό στην επίθεση. Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν την πρώτη αποβολή του ματς με τον Παπάκο να παλεύει στα δύο μέτρα, ωστόσο το σουτ του Γκιουβέτση στα 05:48 βρήκε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα και ενώ οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα, ο Γούνας πήρε το 6μετρο από την αριστερή πλευρά και άνοιξε το σκορ για τον «Ιστορικό» στα 04:58 για το 1-0! Μεταγενέστερα, η Ντούισμπουργκ ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχο σουτ του Τανάσκοβιτς στον παίκτη παραπάνω, όμως ο Κοπελιάδης απάντησε άμεσα για το 2-1 του Πανιωνίου στα 03:03. Οι παίκτες του Κώστα Δήμου φαίνεται να κινούνται ακόμα… συντηρητικά στο ματς, έχοντας δείξει αρκετές φορές πως ο «διακόπτης» τον κυανέρυθρων γυρνά στο δεύτερο ημίχρονο, γι’ αυτό και το 1ο μέρος έληξε στο 2-2 με ακόμα ένα τέρμα του Τανάσκοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με ένα αιφνιδιαστικό σουτ για το 3-2 της Ντούισμπουργκ ξεκίνησαν τα πρώτα δευτερόλεπτα στην Νέα Σμύρνη (Κόιπερς, 07:35). Στα 05:58 ο Πανιώνιος είχε ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με κερδισμένη αποβολή από τον Παπάκο, όμως το γκολ για τους «κυανέρυθρους« δεν ήρθε, ενώ αμέσως μετά το 4-2 για την γερμανική ομάδα σημειώθηκε από τον Άιντνερ – φάση στην οποία ο Κοπελιάδης νόμιζε ότι του αποδόθηκε ποινή, ενώ δεν υπήρξε αντίστοιχο σφύριγμα. Στα 04:21 ο Γκιουβέτσης σκόραρε εντυπωσιακά, μειώνοντας σε 4-3 με δυνατό σουτ από αριστερά εκμεταλλευόμενος το «ανάμεσα» στην άμυνα της Ντούισμπουργκ, με τον ίδιο να ισοφαρίζει μερικές φάσεις αργότερα σε 4-4 πανηγυρικά! Με το χρονόμετρο στα 01:37 πριν το ημίχρονο και αφού ο «Ιστορικός» κέρδισε αποβολή στην μετάβαση για επίθεση, ο Κώστας Δήμου κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει τους παίκτες του και τελικά, το 5-4 για το προβάδισμα του Πανιωνίου να έρθει δια χειρός Γκιουβέτση!

Με ακόμα υψηλότερο αγωνιστικό ρυθμό και αυτοπεποίθηση, ο Πανιώνιος μπήκε στο τρίτο μέρος παθιασμένος για να «καθαρίσει» εύκολα την υπόθεση νίκη και μόλις στα 06:05 ο Γούνας σκόραρε για το 6-4 σε ακόμα έναν εξαιρετικό παίκτη παραπάνω, με τον Σπούνερ να διαμορφώνει αμέσως μετά το 7-4. Περίπου στα μισά (04:02) και μετά από καλή κυκλοφορία στον παραπάνω, ο Γούνας αιφνιδίασε τον Γερμανό τερματοφύλακα με ένα σουτ από αριστερά – εκτός ισορροπίας, πανηγυρίζοντας με την εξέδρα το double-score 8-4 του «Ιστορικού»! Η Ντούισμπουργκ μπορεί να κατάφερε να μειώσει αργότερα σε 8-5, ωστόσο ο Γκιουβέτσης πλήγωσε για 4η φορά την γερμανική ομάδα με το 9-5, ενώ ο Μπιτάτζε δεν έχασε ευκαιρία για απίστευτο γυριστό από τα 2μ για το 10-5! Το 6ο τέρμα της Ντούισμπουργκ για την μείωση σε 11-6 ήρθε από τον Γκουσάκοβ στα τελευταία 39″ πριν την ολοκλήρωση του 3ου οκταλέπτου.

Μόλις στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης έγινε… «εξάσφαιρος», διαμορφώνοντας με ακόμα ένα τέρμα το 12-6 για τον Πανιώνιο! Λίγο αργότερα, ο Μουρατίδης αποβλήθηκε με αντικατάσταση, όμως ο Γιώργος Καλαϊτζής άνοιξε επίσης «λογαριασμό» για το 13-7 (προηγήθηκε γκολ του Κόιπερς). Ακολούθησαν επίσης, το 13-8 για την γερμανική ομάδα από τον Σίμιτς και το τελικό 14-8 δια χειρός Καλαϊτζή!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ 14 – 8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 6-2, 4-2