CHAMPIONS LEAGUE: Δύο ελληνικά τρίποντα, μεγάλη μέρα για τον ΝΟΒ και οι 20σάρες Μπαρτσελονέτα και Προ Ρέκο

Χωρίς ουδεμία έκπληξη ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του Α’ Ομίλου του Champions League, με όλες τις ομάδες που ήταν εκ των προτέρων φαβορί να αποδεικνύουν εντός του νερού τον χαρακτηρισμό αυτό σχετικά νωρίς σε κάθε παιχνίδι. Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης, Μπαρτσελονέτα και Προ Ρέκο προσέθεσαν τρεις βαθμούς στην μακρά κούρσα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, δείχνοντας όλες με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο ότι βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ  ΣΠΛΙΤ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-13

Οι παίκτες του Ίγκορ Μιλάνοβιτς ταξίδεψαν στην Κροατία για αντιμετωπίσουν τη Γιαντράν, εκεί όπου δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν ιδιαίτερα υψηλό ρυθμό επιθετικά, δεν συνάντησαν μεγάλες δυσκολίες, χτίζοντας ανά περίοδο το προβάδισμα τους, έως ότου έφτασαν στην τελική διαφορά των πέντε τερμάτων. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά για μεγάλο μέρος, με τη διαφορά να είναι στα δύο τέρματα υπέρ των Πειραιωτών, όμως το επιμέρους 5-2 στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν άφησε περιθώριο στην ομάδα του Ντέγιαν Σαβίτσεβιτς. Πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές Ελλάδας με τρία γκολ ήταν ο Φίλιπ Φιλίποβιτς. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Γερμανία για να αντιμετωπίσει το Ανόβερο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-3, 2-5

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΑΝOΒΕΡΟ 20-5

Ποιος είδε την Μπαρτσελονέτα και… δεν τη φοβήθηκε απέναντι στους Γερμανούς… Οι παίκτες του Έλβις Φάτοβιτς, απέδειξαν σε ακόμη ένα παιχνίδι ότι λίγες ομάδες μπορούν να ματσάρουν το ρυθμό με τον οποίο αγωνίζονται και το τέμπο το οποίο δίνουν στους αγώνες. Πέντε γκολ παθητικό σε όλο την αναμέτρηση, ένα γκολ παθητικό σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και όλα αυτά ενώ παράλληλα η πρώτη περίοδος έληξε 7-1. Ακόμη μία πολιστική παράσταση για τον Φελίπε Περόνε και την ομάδα του, με τον ίδιο να είναι «μαγικός» με 4 γκολ, τρεις ασίστ και πολλά ακόμη που δεν καταγράφονται σε στατιστικές κατηγορίες.  Επόμενο παιχνίδι για τους Καταλανούς είναι με την Ραντνίτσκι στην Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 6-3, 2-1, 5-0

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ 12-7

Αναμφίβολα από τις μέρες που «γράφονται» στην ιστορία των συλλόγων, αφού η Βουλιαγμένη πέτυχε μία άνετη νίκη απέναντι στην πρωταθλήτρια Γεωργίας, ήταν όμως πολύ σημαντική τόσο από ψυχολογικής, όσο και από βαθμολογικής πλευράς καθώς έφτασε τους 4 βαθμούς στον όμιλο, ισοβαθμώντας με την Ραντσίτσκι. Από καθαρά αγωνιστικής πλευράς, στο πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι πετυχαίνοντας 6 τέρματα, χτίζοντας ουσιαστικά γερές βάσεις για το πρώτο τους τρίποντο στη διοργάνωση μετά από 10 χρόνια. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ωστόσο η ποιότητα του ΝΟΒ και ο ανίκητος Παναγιώτης Τζωρτζάτος που πραγματοποίησε ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση, διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλές καθ’ όλη τη διάρκεια. Πρώτος σκορερ του παιχνιδιού ήταν ο Χαράλαμπος Τρούλος με τρία τέρματα. Επόμενη στάση στην Ευρώπη για την Βουλιαγμένη είναι η Λιγουρία, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-1, 1-1, 2-3

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ 21-12

Η αναμέτρηση δεν είχε πρωταγωνίστριες τις άμυνες, αλλά αντιθέτως, είχε πλούσιο επιθετικό θέαμα και νικητές στο «roller coaster» του Πρωταθλητές Ιταλίας. Το παιχνίδι είχε από νωρίς είχε πολύ υψηλό ρυθμό, με τη διαφορά να έχει ανοίξει αρκετά ήδη από το ημίχρονο με το σκορ να έχει φτάσει στο 9-5. Η συνέχεια είχε ακόμη περισσότερα τέρματα με τους παίκτες του Σάντρο Σούκνο να πετυχαίνουν 12 γκολ στο δεύτερο μισό, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκέργκο Ζαλάνκι με 5 γκολ και 4 ασίστ. Επόμενο παιχνίδι για τους Πρωταθλητές είναι με την Βουλιαγμένη στην Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 6-4, 3-1, 7-4, 5-3