Με πολλές εκπλήξεις ξεκίνησε το Champions League

Η πρώτη αγωνιστική του Champions League 2017/18 ξεκίνησε με πολλά συναρπαστικά παιχνίδια και μεγάλες εκπλήξεις.

Στη Βαρκελώνη, Μπαρτσελονέτα και Ολυμπιακός μοιράστηκαν τους βαθμούς. Ο αγώνας ξεκίνησε με 1-2, 2-2 και 3-4, αλλά οι Ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα στα μέσα του τέταρτου οκτάλεπτου. Ήταν  δύο βήματα μπροστά από τη Barceloneta, 02:41 μέχρι το τέλος (7-5). Οι φιλοξενούμενοι έσωσαν τη διαφορά χάρη στους Perrone και Larumbe, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα και το παιχνίδι τελείωσε με ισοπαλία 7-7.

Η έκπληξη της ημέρας από τους Γερμανούς  όπου το Αννόβερο αναστάτωσε την Ιταλική Μπρέσια. Οι Γερμανοί έφεραν πολύ γρήρορα το 3- 0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Μπρέσια δεν συνήλθε μέχρι το τέλος του τρίτου οκταλέπτου όταν ο Ριζόμ σημείωσε το  4-5. Οι Ιταλοί ήρθαν κοντά στους οικοδεσπότες δύο φορές την τελευταία περίοδο (5-6 και 6-7). Όμως, το Αννόβερο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Ο Μαυροβουνioς Darko Brguljan συνέβαλε στο τελικό σκορ (8-6), 02:14 πριν από το τέλος.

Η Ντιναμό Μόσχας απουσίαζε από το Champions League για περισσότερο από μια δεκαετία. Στον πρώτο αγώνα τους στο CHL μετά από 15 χρόνια, οι Ρώσοι, ενισχυμένοι από τρεις Σέρβους (Pijetlovic, Radjen, Subotic), νίκησαν τη Jug. Οι Κροάτες κυριάρχησαν στο πρώτο οκτάλεπτο. Πέτυχαν 3 γκόλ (7-4) 11 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Στο 18ο λεπτό όμως άρχισε η πλήρης μετατροπή του αγώνα. Η Dynamo μείωνε σταδιακά και γρήγορα το σκορ και πέρασε μπροστά  για πρώτη φορά δύο λεπτά και 15 δευτερόλεπτα πριν τον τελικό βομβητή (11-10). Ο Μπενιτς έφερε την ισοπαλία (11-11), αλλά ο Λάτιποφ σκόραρε από ένα παίκτη παραπάνω (0:25 πριν το τέλος) διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 12-11.

Η Όρβοσι μπορεί να νίκησε με 11-7 στο Βελιγράδι την Παρτιζάν, όμως το τελικό σκορ δε μαρτυράει τη δυσκολία της επικράτησης. Η διαφορά ήταν στο γκολ μέχρι και 6:00 πριν τη λήξη, όμως κάπου εκεί οι Έρντελι και Σάλαμον «καθάρισαν» για τους Ούγγρους.