BACK-2-BACK ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Τελικός με τα… όλα του στον Άλιμο και back-2-back Πρωταθλητής Ελλάδος στις Νέες Γυναίκες (Κ19) ο Ολυμπιακός! Με εντυπωσιακά τέρματα, μεγάλη επιστροφή στο ματς από τον ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ (τον πρώτο τελικό για τον σύλλογο στην ιστορία των ακαδημιών του) και υψηλού επιπέδου επιθετικές δημιουργίες, η ομάδα του Στέργιου Τοροσιάδη κατακτά τον πρώτο τίτλο της χρονιάς σε επίπεδο κατηγοριών, επικρατώντας 10-7!

Φωτογραφία: @pixe!shot

Η διακύμανση..

Με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα που έδειξε ξεκάθαρα τις προθέσεις του σε αυτόν τον μεγάλο τελικό, ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε ένα πολύ ενθαρρυντικό προβάδισμα στα πρώτα οκτώ λεπτά όπου με δυο γκολ της Φωτεινής Τριχά, ένα της Στεφανία Σάντα και ακόμη ένα της Σοφίας Τορνάρου έφτασε στο 4-0, με τον ΑΛΙΜΟ να δείχνει μεν συγκέντρωση αλλά να μην μπορεί να κάμψει την άμυνα των ερυθρόλευκων (είδαμε εξαιρετική συνεργασία μεταξύ Τορνάρου, Σιούτη, Τριχά στο παραπάνω του Ολυμπιακού).

Με τον Γιάννη Μπενόπουλο να καλεί τάιμ άουτ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, το σερί του Ολυμπιακού παρέμεινε στο 4-0 μέχρι τα 06:32 όπου η Χριστίνα Σιούτη διεύρυνε σε 5-0, ενώ μερικές φάσεις αργότερα – η Αφροδίτη Μπιτσάκου σκόραρε σε παίκτρια παραπάνω (02:40) που κέρδισε η Νίκη Πιοβάν μακριά από την μπάλα για το 5-1. Μέσα σε μόλις δυο λεπτά, η ομάδα του Γιάννη Μπενόπουλου αντέδρασε και βρήκε τις κατάλληλες λύσεις, με τις Νεφέλη Κοβάτσεβιτς, Νεφέλη Χαλδαίου και Αφροδίτη Μπιτσάκου να σκοράρουν και να φτάνουν στο 5-4 με 2 τέρματα στην κόντρα και ένα στην παίκτρια παραπάνω δίνοντας σφυγμό και ανακάμπτοντας μετά το νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο οκτάλεπτο.

Επανερχόμενη μετά την ανάπαυλα, η Στεφανία Σάντα ξεκόλλησε το σκοράρισμα του Ολυμπιακού βρίσκοντας δίχτυα μετά από πολλές προσποιήσεις για το 6-4, ενώ ακολούθησε ξανά γκολ από την Αφροδίτη Μπιτσάκου – η οποία ντρίμπλαρε εξαιρετικά στον φουνταριστό και μείωσε σε 6-5 για τον ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ. Περίπου στα 5′ ο Στέργιος Τοροσιάδης κάλεσε τάιμ άουτ και η Χριστίνα Σιούτη πήρε το τελικό σουτ μετά από καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού σε παραπάνω και έφερε ξανά τις ερυθρόλευκες στο +2 για το 7-5, με την Στεφανία Σάντα να μην χάνει ευκαιρία για το 8-5 στα 04:06 από αριστερά. Εν τούτοις, η Νίκη Πιοβάν βρήκε εντυπωσιακό τέρμα με 6μετρο για το 8-6 της μείωσης του ΑΛΙΜΟΥ, ενώ μετά από μεγάλη επέμβαση της Μαρίας Καραγιάννη, η Νεφέλη Χαλδαίου πανηγύρισε το 8-7 για την ομάδα του Γιάννη Μπενόπουλου λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου.

Με ακυρωμένο γκολ της Λίνας Κύρκου που θα έφερνε την ισοφάριση στον μεγάλο τελικό ξεκίνησε το τελευταίο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τον ρυθμό του ματς και να βρίσκει πολύτιμο τέρμα με την Φωτεινή Τριχά για το 9-7, ενώ μετά από κερδισμένο πέναλτι η Χριστίνα Σιούτη υπέγραψε την νίκη του Ολυμπιακού με εύστοχη εκτέλεση περίπου δυο λεπτά από την λήξη.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-10

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 4-1, 3-3, 0-2