BACK-2-BACK ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΦΗΒΩΝ Ο ΠΑΟΚ (VID)!

Ακόμη μια μεγάλη στιγμή για τις Ακαδημίες του ΠΑΟΚ, με το κατάμεστο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο να πανηγυρίζει την 2η διαδοχική κατάκτηση του Πρωταθλήματος Εφήβων (Κ17) και την ομάδα του Γιάννη Παπαγιαννάκη να επικρατεί στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης με 11-6 του ΑΟΠ Φαλήρου, δείχνοντας εξαιρετική ετοιμότητα και αποτελεσματικότητα στην άμυνα.

Οι Έφηβοι του Δικεφάλου του Βορρά μπήκαν με ξεκάθαρες προθέσεις από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δημιούργησαν ένα βραχύ προβάδισμα με 3-2 στο 1ο οκτάλεπτο (εύστοχο πέναλτι του Καρατζά), ενώ στην ανάπαυλα οι δυο ομάδες βρέθηκαν με το σκορ στο 5-3, όπου ο ΠΑΟΚ προηγούνταν. Εν τούτοις, Λεωνιδάκης και Πασματζής διεύρυναν σε 6-3 και 7-3 για τους γηπεδούχους, θέτοντας τις βάσεις για ένα νικηφόρο φινάλε στο Ποσειδώνιο, με το Φάληρο να δίνει σφυγμό επιθετικά δια χειρός Βάσσου, λίγο αργότερα για το 10-5. Ο Χρήστος Λασκαρίδης στην συνέχεια έγραψε το 11-5, με τον Σήφη Κόκκινο να μειώνει για το Φάληρο σε 11-6, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 01:42 πριν την λήξη του αγώνα. Σε εξαιρετική μέρα για τους back-2-back Πρωταθλητές Ελλάδος του ΠΑΟΚ, βρέθηκε και ο τερματοφύλακας – Λάζαρος Βεκρής, με απόκρουση και σε τετ-α-τετ του ΑΟΠΦ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΠΑΟΚ 6-11