Αυτή η Γλυφάδα δεν τα παρατάει ποτέ!

Το πάλεψε, δεν πτοήθηκε και κατέθεσε ψυχή η Γλυφάδα του Θεόδωρου Ανδρεάκου! Παρά το ότι οι Ιταλίδες ήρθαν πολύ αποφασισμένες στην Αθήνα και σχεδόν επαναπαύθηκαν όταν το σκορ έφτασε στο 10-4, οι παίκτριες του ΑΝΟΓ δεν επηρεάστηκαν στιγμή, έβαλαν… μπρος την «σκούπα» και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίας (μόλις 3μιση λεπτά) στο 10-8! Με το τελευταίο τέρμα από πλευράς Οριζόντε να έρχεται στα 04:06 (14-10 Μαρλέτα), Τίνα Κοντογιάννη και Ειρήνη Νίνου απέδειξαν στο σύνολο της Μαρτίνα Μιτσέλι ότι λίγα λεπτά αρκούν για να δούμε οποιοδήποτε πλεονέκτημα να εξαφανίζεται… το 13-14 του ΑΝΟΓ στην Σχολή Ευελπίδων είναι «σκορ-χρυσάφι»!

Το +1 της Οριζόντε δεν αποτελεί ουσιώδες προβάδισμα, απέναντι σε μια ομάδα που ανακτά δύναμη από κάθε εμφάνιση της – ειδικά όταν το σημερινό 13-14 είναι πραγματικά σαν νίκη για την Γλυφάδα – η οποία θα κρατήσει το ψυχολογικό αβαντάζ της ανατροπής, παρά τον εκτός έδρας επαναληπτικό.

Η ομάδα της Μαρτίνα Μιτσέλι προηγήθηκε με 3-5 στο πρώτο οκτάλεπτο και στη δεύτερη περίοδο ανέβασε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της φθάνοντας το σκορ στο 4-9. Με την Άλις Γουΐλιαμς να σκοράρει το 4-10 στο τρίτο οκτάλεπτο, ο ΑΝΟΓ απάντησε με Κοντογιάννη και Γουλβς για το 6-10 και πήρε σχετική «ανάσα», ενώ η Ίλσε Κούλχαας μείωσε ακόμη περισσότερο σε 7-10 στο 5:26 της τρίτης περιόδου, με την αρχηγό του ΑΝΟΓ να σκοράρει ξανά στα 03:09 για το 10-8 πανηγυρικά!

Μπορεί το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-9, όμως η Γλυφάδα μπήκε στο τελευταίο μέρος αποφασισμένη να παίξει και το τελευταίο της «χαρτί»… το 11-10 της Γουλβς αναθάρρεψε τον ΑΝΟΓ, ο οποίος είδε την Οριζόντε να φτάνει μέσα σε τρία λεπτά στο 14-10. Βάζοντας από εκείνη την στιγμή, «φρένο» στην ομάδα της Μαρτίνα Μιτσέλι, το σύνολο του Θεόδωρου Ανδρεάκου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τα σωστά σουτ και να εκτελέσει αλάνθαστα σε κρίσιμα σημεία και ενώ το χρονόμετρο πίεζε ασφυκτικά. Το 14-11 ήρθε σε παίκτρια παραπάνω από την Ειρήνη Νίνου, ενώ η Τίνα Κοντογιάννη ανέλαβε το 14-12 και 14-13, υπενθυμίζοντας ότι υπάρχουν στιγμές που ο ΑΝΟΓ δεν λογίζεται… ως «αουτσάιντερ»! Στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι δυο τεχνικοί κάλεσαν τάιμ άουτ, με την Μιτσέλι μάλιστα να δέχεται και κίτρινη κάρτα, ωστόσο καμία οργανωμένη επίθεση δεν οδήγησε σε κάποιο τέρμα και το τελικό σκορ έμεινε στο 13-14!

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR – ΟΡΙΖΟΝΤΕ ΚΑΤΑΝΙΑ (ΙΤΑΛΙΑΣ) 13-14

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-4, 5-2, 4-3

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Καρύτσα, Παναγ. Νίνου, Μουστακαρία 1, Γουλβς 2, Γρηγοροπούλου 1, Ειρήνη Νίνου 2, Αντωνιάδη, Κανελλλοπούλου, Κούλχαας 3, Φουντωτού, Κατσώνη, Κοντογιάννη 4, Τσιάρα.

ΟΡΙΖΟΝΤΕ ΚΑΤΑΝΙΑ (Μαρτίνα Μιτσέλι): Σελόνα, Χάλιγκαν 2, Λομπάρντο, Βιακάβα 2, Γκαντ, Μπετίνι 1, Παλμιέρι 3, Μαρλέτα 2, Γκαλιάρντι, Γουίλιαμς 3, Λόνγκο, Λεόνε 1, Κοντορέλι.

Διαιτητές: Καμπάνας (Ισπανία), Ζέιντελ (Γερμανία)