Ασύλληπτο παιχνίδι, πέναλτι και πρόκριση για Βουλιαγμένη με κομβικό Τζωρτζάτο!

Το τελευταίο παιχνίδι των ημιτελικών του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών και Γυναικών, ήταν αυτό του Υδραϊκού με το Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης, και έμελλε να είναι το πιο εντυπωσιακό της ημέρας. Αυτό κατέληξε εν τέλει στα πέναλτι με τη Βουλιαγμένη να παίρνει την πρόκριση και να διεκδικεί αύριο το 5ο Κύπελλο στην ιστορία της, αφού κέρδισε με συνολικό σκορ 14-16

Οι δύο ομάδες έδωσαν ένα παιχνίδι χάρμα ιδέσθαι, αφού τα γκολ από την αρχή τη αναμέτρησης «έπεφταν βροχή» Η Βουλιαγμένη είχε μία ελαφριά πρωτοβουλία όσον αφορά το προβάδισμα, κατάφερε να ξεφύγει με 3 γκολ, ωστόσο ο Υδραϊκός κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ρυθμό του παιχνιδιού και να μειώσει και μετά να ισοφαρίσει. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, η παιχνιδάρα αυτή είχε ΚΑΙ διαδικασία πέναλτι αφού το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο 12-12. Στη συνέχεια και τη διαδικασία των πέναλτι ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος χάρισε με τις αποκρούσεις του μία τεράστια πρόκριση στην ομάδα του,

Η διακύμανση:

1ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μανώλης Πρέκας στο 5:28 στον παίκτη παραπάνω. Η απάντηση ήρθε στην επόμενη ακριβώς επίθεση και πάλι στον παίκτη παραπάνω, αυτή τη φορά όμως για τη Βουλιαγμένη, με το Μάριο Καπότση να φέρνει το ματς στα ίσα. Στο 3:48 ο Πάπαριτς  έδωσε προβάδισμα στο ΝΟΒ ωστόσο στην επόμενη φάση ο Υδραϊκός έφερε το ματς στα ίσα μετά από εκτέλεση πέναλτι του Άντζιτς κάνοντας το 2-2. Στην επόμενη επίθεση ο Υδραϊκός βρήκε ξανά λύση στο σκοράρισμα αυτή τη φορά με τον Αλβέρτη από κοντά να κάνει το 3-2. Στα 26΄πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου ο Γκιουβέτσης σκόραρε για τη Βουλιαγμένη στον παίκτη παραπάνω κάνοντας το 3-3.

2ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Στο 6:51 η Βουλιαγμένη πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Κουρούβανη στον παίκτη παραπάνω να κάνει το 4-3, ενώ στην ακριβώς επόμενη επίθεση πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων για πρώτη φορά στο ματς με τον Γκιουβέτση να κάνει το 5-3. Με φόρα η Βουλιαγμένη ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού είδε το Γκιουβέτση να σκοράρει ξανά στο 5:04 και να διαμορφώνει double score υπέρ της ομάδας του. Ο Υδραϊκός όμως βρήκε απάντηση με 2 γκολ το ένα από τον Αλμύρα για το 5-4 και το δεύτερο από τον Κώστα Κοκκινάκη στον παίκτη παραπάνω κάνοντας το 6-5. Στα 2:08 ο Καλογερόπουλος έκανε το 7-5 στον παίκτη παραπάνω για την ομάδα του με πολύ ωραίο σουτ. Η Βουλιαγμένη ξαναβρήκε όμως τα πατήματα της με γκολ του Καλογερόπουλου, όμως ο Υδραϊκός αμέσως μετά απάντησε με το Γιάνκοβιτς για το 7-6 ωστόσο αυτό δεν διατηρήθηκε αφού ο Μπάμπης Τρούλος από 4 με σκαστό σουτ στον παίκτη παραπάνω έκανε το 8-6.

3ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ο Υδραϊκός ξεκίνησε ιδανικά το τρίτο οκτάλεπτο, κερδίζοντας το σπριντ και σκοράροντας στην πρώτη του επίθεση με το Φώσκολο στα 7:40. Όμως αμέσως μετά ο Καλογερόπουλος απάντησε εκ νέου με γκολ στα 7:20. Ο Υδραϊκός απάντησε με γκολ ξανά αυτή τη φορά με τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει με σκαστό σουτ για το 9-8. Μετά από πολύ ώρα παιχνιδιού, ο Υδραϊκός έφερε το ματς στα ίσα με τον Αλμύρα στο 3:02. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν λίγο πιο έντονες άμυνες, με αποτέλεσμα τα εναπομείναντα 3 λεπτά να μην σκοράρει κάποια ομάδα.

4ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν σκορ για 6 συνεχόμενα λεπτά. Εκεί όμως ο ΝΟΒ βρήκε γκολ στο πρόσωπο του Σκουμπάκη, ο οποίος 4:50 πριν το τέλος, κάνοντας το 10-9. Ο Υδραϊκός όμως είχε απάντηση με το Θαλασσινό, ενώ σε ένα κρεσέντο σκοραρίσματος ήρθαν 2 συνεχόμενα τέρματα, ένα για κάθε ομάδα από Χαλυβόπουλο και Φώσκολο να διαμορφώνουν το 11-11. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Υδραϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδομε γκολ του Πρέκα που έκανε το 12-11. Ασύλληπτο τέλος αφού ο ΝΟΒ ισοφάρισε με 1 λεπτό να απομένει με το Λόζινα να βάζει από κοντά γκολ ακουμπώντας όσο πρέπει τη μπάλα. Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι