Αρκετά γκολ και νικητής ο ΑΝΟΓ επί της ΝΕΠ σε ματς ντέρμπι!

Νωρίς, νωρίς ξεκίνησε η 8η αγωνιστική της Α’ γυναικών, καθώς ο ΑΝΟΓ φιλοξένησε τη ΝΕ Πατρών στο κολυμβητήριο του Λαιμού στις 12:00.

Η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα  των Πατρινών με σκορ 13-11, σε ένα παιχνίδι με αρκετά τέρματα, στο οποίο η ομάδα του Κώστα Σακαλή στάθηκε ανταγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΑΝΟΓ έφθασε τους 15 βαθμούς, ενώ η ΝΕΠ παρέμεινε στους 3. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, με τη Γλυφάδα να προηγείται 8-7 στο ημίχρονο, ενώ εν συνεχεία στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΑΝΟΓ πήρε προβάδισμα τριών γκολ (11-8), χάνοντας ωστόσο με τρεις ποινές την Έλενα Γρηγοροπούλου. Επίσης, στο τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός της ΝΕΠ, Χριστοφής, για έντονη διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Στην τελευταία περίοδο, η ΝΕΠ του Κώστα Σακαλή κατάφερε να μειώσει σε 12-10, έπειτα έχασε πέναλτι, εν τούτοις κατάφερε να φθάσει στο 12-11 και μια ανάσα από την ισοφάριση. Η τελευταία φάση ήταν δραματική, καθώς η ΝΕΠ πήρε τάιμ άουτ 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ανέβασε και την τερματοφύλακα, ωστόσο οι παίκτριες του ΑΝΟΓ έβγαλαν την άμυνα και η Τίνα Κοντογιάννη σούταρε από το ένα τέρμα στο άλλο για να γράψει το 13-11!

Να σημειωθεί ότι στο παιχνίδι δόθηκαν 13 ποινές εις βάρος του ΑΝΟΓ και 4 ποινές εις βάρος της ΝΕΠ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ-ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 13-11

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-4, 3-1, 2-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (προπονητής Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 2, Α. Γκίλλα 1, Γιαμπασάκου, Γρηγοροπούλου 3, Κόλλια, Αντωνιάδη 2, Κολιτσοπούλου, Κοκκινάκη, Φουντωτού, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 4, Καρύτσα, Θωμοπούλου, Κατσώνη.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (προπονητής Κώστας Σακαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σινεμόγλου, Μ. Μπαλάτσα 2, Τσιμάρα, Μανέτα 1, Ν. Μπαλάτσα 1, Μιχαηλίδου 3, Μοίραλη 1, Ντάσιου, Παπανικολάου, Ευδοκία Τσιμάρα 2, Κουρέτα 1, Πουλοπούλου, Ζαφειράκη.

Διαιτητές: Δαμιανάκης – Στεφανάκης

Αλυτάρχης: Ευθύμης Αρχιμανδρίτης