Απόλυτος κυρίαρχος της ελληνικής «ναυμαχίας» στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός!

Με επιβλητική εμφάνιση επί του ΝΟ Βουλιαγμένης, ο Ολυμπιακός επικράτησε 14-6 στο «Παπαστράτειο» για την 6η αγωνιστική του Champions League δείχνοντας την ποιότητα που διαθέτει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ένα καταπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στην εκκίνηση της αναμέτρησης, βρίσκοντας τρία τέρματα στον παίκτη παραπάνω, ενώ παράλληλα στην άμυνα σταμάτησε τους παίκτες του Βουγιασίνοβιτς σε όλες τις περιπτώσεις. Το ημίχρονο βρήκε τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 6-2, ελέγχοντας στο μεγαλύτερο διάστημα το ρυθμό του αγώνα. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες του Βουγιασίνοβιτς «κέρδισαν μέτρα» στο τερέν, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση με την διαφορά όμως να είναι στα τρία τέρματα αφού το «καυτό» χέρι του Μάρτον Βάμος κρατούσε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο μέρος η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν εκ νέου το δικό τους ρυθμό, πραγματοποιώντας μάλιστα την καλύτερη επιθετική του περίοδο (6-1 επιμέρους σκορ). Για τους «ερυθρόλευκους» ο Κώστας Μουρίκης αγωνίστηκε με ειδική μάσκα, αφού μετά τον τραυματισμό του στο πρόσωπο ήταν επιβεβλημένη (10 ράμματα), ο Γιώργος Δερβίσης είχε δεμένο χέρι λόγω στραμπουλίγματος, ενώ δέσιμο στο χέρι είχαν και ο Χριστόδουλος Κολόμβος αλλά και από την μεριά της Βουλιαγμένης ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Μάρτον Βάμος με τέσσερα τέρματα. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 15 βαθμούς στον όμιλο, ενώ η Βουλιαγμένη έμεινε στους 7.

Η διακύμανση του αγώνα…

Στην πρώτη ερυθρόλευκη επίθεση, ο Χριστόδουλος Κολόμβος κέρδισε αποβολή χωρίς την μπάλα, με τον Μάρτον Βάμος να ανοίγει το σκορ με άμεση εκτέλεση για το 1-0, ενώ στο 5:50 ο Κολόμβος πήρε ακόμα μία ποινή από τον Γούντχεντ αυτή τη φορά, με τον εκτελεστή… να παραμένει ο ίδιος για το 2-0 στο 5:33. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του οκταλέπτου, ο Γιάννης Φουντούλης κέρδισε αποβολή, με τον Τζωρτζάτο να αποκρούει το σουτ του Βάμος, όμως μετά από ριμπάουντ, ο Ούγγρος σέρβιρε στον Άντρο Μπούσλιε που τελείωσε τη φάση από κοντά για το 3-0. Πραγματικά, απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Βάμος, αφού στην αντίπερα όχθη ήταν επίσης υποδειγματικός με ένα κλέψιμο στο ενεργητικό του. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, ωστόσο ο Μάρκο Μπίγιατς, ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος και τα δοκάρια, το αρνήθηκαν.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια, με τον Ολυμπιακό να είναι αψεγάδιαστος στην άμυνα, ενώ παράλληλα πέτυχε ένα ακόμη τέρμα στον παραπάνω με τον Γιώργο Δερβίση να εκτελεί για το 4-0. Το «ρόδι» για τους φιλοξενούμενους έσπασε τελικά ο αρχηγός του ΝΟΒ, Μάριος Καπότσης, με ένα πολύ δυνατό σουτ από την περιφέρεια έπειτα από πάσα του Χαλυβόπουλου στο 4:50. Στο 3:47 ο Κώστας Μουρίκης κέρδισε αποβολή στα δύο μέτρα, με το σουτ του Παπαναστασίου να εξοστρακίζεται από τα μπλοκ με την Βουλιαγμένη σε εκείνο το σημείο να βρίσκει προϋποθέσεις κόντρας, όμως ο Μάρκο Μπίγιατς έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου σκόραρε από τα έξι μέτρα για το 5-1 και πάλι υπό προϋποθέσεις κόντρας με τον ρυθμό να έχει ανοίξει αναφορικά με την ταχύτητα του. Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν ακόμη μία πάρα πολύ καλή άμυνα, αφού σε διπλό λιγότερο το σουτ της Βουλιαγμένης κατέληξε στο μπλοκ του Ντίνου Γενηδουνιά, ο οποίος μάλιστα το πανηγύρισε. Στα 26” πριν το ημίχρονο ο Ολυμπιακός  βρήκε κόντρα 2-1, με τον Φουντούλη να πασάρει στον Βάμος και τον αριστερόχειρα των γηπεδούχων να γράφει το 6-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Δημήτρης Νικολαΐδης κινήθηκε έξυπνα στα δύο μέτρα, κέρδισε ποινή, υποδέχθηκε την πάσα του συμπαίκτη του και σκόραρε για το 6-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε διπλό παραπάνω έπειτα από άρτια κυκλοφορία της μπάλας, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Φίλιπ Φιλίποβιτς, ο οποίος εκτέλεσε για το 7-2 μετά την πάσα του Γιάννη Φουντούλη, με τους παίκτες του Βουγιασίνοβιτς να απαντάνε άμεσα με τον Κουρούβανη από την περιφέρεια. Στο 4:44 ο Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ έπειτα από κερδισμένη αποβολή, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τους ρόλους να εναλλάσσονται μερικά λεπτά μετά και τον Ίγκορ Μιλάνοβιτς να καλεί τους παίκτες του για οδηγίες σε κερδισμένο παραπάνω, με τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο όμως να έχει τον τελευταίο λόγο στο σουτ του Γιάννη Φουντούλη και το σκορ να μένει ως έχει. Στο 2:15 ο Δημήτρης Νικολαϊδης κέρδισε ακόμη μία ποινή στα δύο μέτρα και ο Στάθης Καλογερόπουλος εκτέλεσε άψογα μετά από πολύ καλή κυκλοφορία για το 7-4. Ο Μάρτον Βάμος στην αμέσως επόμενη φάση έστειλε με τέταρτο προσωπικό του τέρμα για το 8-4, με τον Μάριο Καπότση να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ από δύσκολη γωνία στον παραπάνω για το 8-5. Στη λήξη της περιόδου ο Χαλυβόπουλος έκλεψε, ο Νικολαϊδης σούταρε από το κέντρο με τον Μπίγιατς να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Μιλάνοβιτς ξεκίνησαν το τελευταίο οκτάλεπτο με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Χριστόδουλος Κολόμβος με ένα γκολ… κλάσης από τα δύο μέτρα έκανε το 9-5 επαναφέροντας τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Σε εκείνο το σημείο η Βουλιαγμένη έβγαλε συνεχόμενες άμυνες σε λιγότερο και ίσα με τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο να πραγματοποιεί πολλαπλές αποκρούσεις. Στο 5:33 ήρθε το ομορφότερο γκολ του αγώνα από τον Άντρο Μπούσλιε ο οποίος από την αριστερή γωνία και ενώ όλοι περίμεναν μία πάσα, εκείνος αιφνιδίασε άπαντες στο κολυμβητήριο σκοράροντας για το 10-5, με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να παίρνει τη σκυτάλη και με ένα πολύ ωραίο γλίστρημα με τη μπάλα στα δύο μέτρα (έπειτα από δική του κερδισμένη αποβολή) έκανε το 11-5. Οι παίκτες του Βουγιασίνοβιτς βρήκαν και πάλι και σκορ, αυτή τη φορά με τον Καστρινάκη να εκτελεί τον Μπίγιατς στην κόντρα από κοντά έπειτα από πάσα του Παπασηφάκη. Στα 3:10 ο Κώστας Μουρίκης κέρδισε πέναλτι με τον Φίλιπ Φιλίποβιτς να κάνει το 12-6, ενώ ακολούθως ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου έκανε το 13-6 και στα 36” για τη λήξη ο Γιώργος Δερβίσης εκτέλεσε από τα 6 μέτρα σε συνθήκη ανισορροπίας για το 14-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-3, 6-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ίγκορ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 4, Γενηδουνιάς, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 2, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 2, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης

Διαιτητές: Αλεξαντρέσκου, Κουν