Θεός ΠΑΟΚ!

Δεύτερο σερί διπλό για τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα!

Η ομάδα του Πάνου Βέργου γύρισε από την κόλαση στο τέταρτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Σμύρνης και έφυγε από την Ηλιούπολη με το διπλό, χάρη σε γκολ του Σαρησσάβα σε τετ α τετ και σκορ 7-6.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε έτσι και βασιζόμενος πολύ στον Νίκολα Τομάσεβιτς την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα, φθάνοντας τους 13 βαθμούς, στη μάχη για αποφυγή των πλέι άουτ, ενώ η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη παρέμεινε στους 19.

Η παρουσία κλασικού φουνταριστού έχει φανεί καθοριστική για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος εκμεταλλεύεται τον παίκτη παραπάνω, καθώς πλέον κερδίζει περισσότερες ποινές στα παιχνίδια του.

Το αρχικό προβάδισμα του Απόλλωνα με 3-0, έδειχνε ότι οι γηπεδούχοι έχουν τη δυνατότητα να πάρουν το τρίποντο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-3 με γκολ του Τσολακούδη από ασίστ του Τίγκα στον παίκτη παραπάνω, με τους Θεσσαλονικείς να στηρίζονται στον Κώστα Γαλανίδη σε εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρτζιε Λέκιτς σκόραρε με «χωρίστρα» για τον Απόλλωνα για το 5-3, τρία λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Ένα λεπτό πριν τελειώσει το τρίτο οκτάλεπτο, ο Δερμιτζάκης υπέπεσε σε πέναλτι και ο Τσολακούδης μείωσε σε 5-4, την ίδια ώρα που ο Σαρησσάβας είχε τραυματιστεί στο πρόσωπο.

Στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου, ο Λέκιτς με έξυπνη ενέργεια έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ και έγραψε σε παίκτη παραπάνω το 6-4, σημειώνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ σε εκείνο το σημείο.

Παρόλα αυτά, ο Τσολακούδης για ακόμη φορά έδωσε λύσεις στον ΠΑΟΚ, βρίσκοντας δίχτυα στον παίκτη παραπάνω, νικώντας τον Ιάσονα Γρηγοριάδη για τρίτη φορά.

Αμέσως μετά, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την ανατροπή με τον Τίγκα να βρίσκει ξανά τον Τομάσεβιτς, ο οποίος ισοφάρισε σε 6-6, στον παίκτη παραπάνω!

Την απόλυτη ανατροπή πέτυχε η ομάδα του Πάνου Βέργου, όταν σε κόντρα ο Σαρησσάβας σκόραρε εξ επαφής για το 6-7, με τα εναπομείναντα λεπτά να μην αλλάζουν κάτι, ενώ στον τελευταίο παίκτη παραπάνω, ο Απόλλωνας αποφάσισε να πάει η μπάλα στον Γιώργο Φωκά, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι από τον Γαλανίδη, όπως είχε κάνει τόσο στον πρώτο γύρο, όσο και στην προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο το Π.Φάληρο.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: Στο 1.29 πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του ΠΑΟΚ Τάσος Πετρίδης για έντονη διαμαρτυρία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΟΚ 6-7

Οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 1-2, 1-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς Λ., Ματαράγκας, Φωκάς 1, Μόσκόφ 2, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ., Λέκιτς 3, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ., Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γαλανίδης, Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς, Προσινικλής Π., Κουλούρης, Σιώπκας, Τσολακούδης 3, Μουρατίδης, Παυλίδης, Προσινικλής Π., Τίγκας, Τομάσεβιτς 3, Σιορδίλης, Τάτσης, Κεχαλάρης.