Με την 14η αγωνιστική ολοκληρώνεται, το Σάββατο (14/1), η Α’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

*13.45   Δημοτικό Χαλανδρίου    ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΙΟΥ (Νίκος Μπουδραμής, Μανώλης Παϊρακταρίδης)

Αλυτάρχης: Φίλιππος Κούκιος

*14.00   Εθνικό Πειραιά  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Χρήστος Κουρτίδης, Γιώργος Κραβαρίτης)

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

*17.30   Δημοτικό Νέας Σμύρνης ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΕΚ (Ηλίας Δαμιανάκης, Αιγέας Παντελής)

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

*17.30   «Αντώνης Δημητρόπουλος» / ΑΝΟΓ       ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρέας Μοίραλης, Μιχάλης Μπιράκης)

Αλυτάρχης: Δήμητρα Ασιλιάν

Βαθμολογία

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ            13         13         0          0          244-62  39

2.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ              13         11         0          2          182-121 33

3.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ       13         8          1          4          110-118  25

4.ΕΘΝΙΚΟΣ                  13         6          0          7          130-137 18

5.ΑΕΚ                          13         5          0          8          99-138  15

6.ΥΔΡΑΪΚΟΣ                 13         4          0          9          101-142 12

7.ΝΟ ΧΙΟΥ                   12         2          1          9          103-143 10

8.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.            12         1          0          11         81-189  2

Σημείωση: Ο ΝΟ ΧΙΟΥ κέρδισε (5-0) χωρίς αγώνα το παιχνίδι με τον ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (μηδενισμός και μείον ένας βαθμός)

Σκόρερ

43 Γούνας (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Φουντούλης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 29 Κολόμβος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 27 Κοπελιάδης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), 26 Σουζούκι (ΥΔΡΑΪΚΟΣ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

*15.00   Εθνικό Χανίων  ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γρηγόρης Σπανούδης, Ανδρέας Κατσώνης)

Αλυτάρχης: Αντώνης Καραβάνος

*16.00   Δημοτικό Περιστερίου     ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Νίκος Μπουδραμής, Σπύρος Αχλαδιώτης)

Αλυτάρχες: Φίλιππος Κούκιος & Δημήτρης Γαλήνας

Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από το KOE TV

*17.00   Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου       ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ανέστης Κωνσταντινίδης, Χρήστος Κουρτίδης)

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακελλαράκης

*19.00   Δημοτικό Σεράφειο        ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Γιώργος Σταυρίδης, Γιώργος Πολυχρονόπουλος)

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος

Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ

Βαθμολογία

1.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ             13         13         0          0          210-99  39

2.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ            13         10         1          2          191-126 31

3.ΠΑΟΚ DOMUS ERGO            13         8          0          5          121-116 24

4.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                  13         7          0          6          112-107 21

5.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                   13         4          2          7          132-147 14

6.ΑΟ ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟΥ              13         4          0          9          103-148 12

7.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                         13         4          0          9          95-147  12

8.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                         13         0          1          12         92-166  1

Σκόρερ

44 Σολανάκης (ΑΠΟΛΛΩΝ), 43 Μπογκντάνοβιτς (ΑΠΟΛΛΩΝ), 40 Γιαννόπουλος (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 34 Μιλάρντοβιτς (ΠΑΟΚ), 30 Καρούντζος (ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

Η Β’ Φάση

Στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος  (21/1 – 29/3/23), σχηματίζονται εκ νέου δύο Όμιλοι των 8 ομάδων ο καθένας.

Οι 4 πρώτοι των δύο Ομίλων της Α’ Φάσης, συγκροτούν τον έναν (G1)  και οι άλλες 8 (4χ2) τον δεύτερο (G2).

Λαμβάνεται υπόψη η συνολική βαθμολογία της Α’ Φάσης, ενώ οι ομάδες που μετείχαν στον ίδιο Όμιλο και στην Α’ Φάση, δεν αγωνίζονται μεταξύ τους.

Πηγή: koe.org.gr