ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ και πρώτη νίκη για τον Άργη Καλαμάτας σε… νεκρό χρόνο

Πέμπτη και φαρμακερή. Άργης Καλαμάτας και ΠΕΚΕΒ χάρισαν μία ΜΑΤΣΑΡΑ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Α2 πόλο ανδρών με την ομάδα του Κώστα Πετρόπουλου να κάνει σεφτέ στο πρωτάθλημα.

by Μάνος Φυρογένης

Μεγάλο ντέρμπι στην Καλαμάτα και φινάλε βγαλμένο από τις λυσσαλέες σκέψεις που πότιζαν κάποτε το μυαλό του ‘Αλφρεντ Χίτσκοκ. Με στυλ και επιμονή ο Άργης Καλαμάτας κατέβαλε με buzzer beater (10-9) τον ανταγωνιστικό ΠΕΚΕΒ στο πλαίσιο της 5ης στροφής της Α2 πόλο ανδρών και πέτυχε την πρώτη του ιστορική νίκη στην κατηγορία. ΑΠΙΘΑΝΗ εξέλιξη και από μηχανής θεός ο Νίκος Μακαντάνης 4” πριν ακουστεί η… χοντρή κυρία.

Κάπως έτσι οι Καλαματιανοί έπιασαν στους 3 βαθμούς του Χιώτες και έπειτα από τρεις προσπάθειες μετά την κάκιστη πρεμιέρα που έφτασαν στην πηγή, ήπιαν και νερό. Ντεμπούτο για τους νικητές έκανε ο Παπαποστόλου, ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του με το καλημέρα σημειώνοντας 2 τέρματα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο 2ο ημίχρονο με τον ΠΕΚΕΒ να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (5-6). Οι Χιώτες ξεκίνησαν καλύτερα (1-4 στο 10′) απαντώντας εμφατικά στο αρχικό προβάδισμα που έδωσε ο Τσιότσιος στους Καλαματιανούς, όμως σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό.

Το 5-7 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με γκολ του Βορριά έγινε 8-8 στο τέλος της τρίτης περιόδου με το μοναδικό τέρμα του Νεγκί και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στην τελευταία περίοδο. Εκεί οι άμυνες έσφιξαν, το μυαλό ήταν στην αποφυγή της κόντρας και εκεί που όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρξει νικητής και ο βαθμός θα ήταν η λύση, ο Μακαντάνης στο φινάλε, με 4” να απομένουν, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Μεσσήνιων για την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 4-3, 3-2, 2-1

Άργης Καλαμάτας (Πετρόπουλος): Τερεζάκης, Χεμάς, Κλαψιανός 1, Τσιότσιος Κ., Ψιρόγιαννης, Μακαντάνης 3, Αλμπάνης, Νεγκίς 1, Κωνσταντόπουλος, Τσελέντης, Σματώβ, Μπλασάκης, Παπαποστόλου 2, Τσιότσιος 3

ΠΕΚΕΒ (Μπελέγρης): Μαστρομιχαλάκης, Φρυδάς 1, Κοράκης 1, Ανανιάδης, Παππάς, Σωτηριάνος, Βορριάς 2, Μπελέγρης 1, Σωτηράκης, Παπαλεωνίδας, Ντούλος 2, Καρατσιανάκης, Κώστας 2