Α2 πόλο ανδρών: Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για το Νηρέα Γέρακα

Μετά την ήττα στην Πάτρα, ο Νηρέας επέστρεψε στις νίκες και τα τρίποντα λυγίζοντας τον Ηλυσιακό στην έδρα του χωρίς τον τιμωρημένο Κουρλιάφτη. Αντίκρυσε κόκκινη ο Ιντζές.

by Μάνος Φυρογένης

Διάλειμμα ήταν και πάει για το Νηρέα Γέρακα που χάρις την εξαιρετική του άμυνα κατέβαλε τον Ηλυσιακό στην έδρα του με 8-4 και πέτυχε την 4η του νίκη σε πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α2 πόλο ανδρών. Θετικό αποτέλεσμα που ήρθε χωρίς τη συνεισφορά του Γιάννη Κουρλιάφτη, ο οποίος ήταν τιμωρημένος από την ήττα στην Πάτρα την περασμένη εβδομάδα. Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Γέρακα, Γιώργος Ιντζές.

Η πλάστιγγα έγειρε στην τρίτη περίοδο ελέω του ξεσπάσματος των γηπεδούχων με επιμέρους 5-1 μετά από ένα άγονο πρώτο μέρος που υπερτέρησαν οι άμυνες και οι άστοχες προσπάθειες.

Σε 16 αγωνιστικά λεπτά, Γέρακας και Ηλυσιακός πάλευαν μάταια να βρουν επιθετικό ρυθμό ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα. Το γκολ της… παλιάς καραβάνας, του Έκτορα Μαυρεδάκη, ακολούθησε το τέρμα του Κουρούπη 5 λεπτά αργότερα και από εκεί και πέρα ανομβρία μέχρι την ανάπαυλα. Ματς για γερά νεύρα και χαμηλό σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ωστόσο, οι Γερακιώτες επέβαλαν τη δική τους τάξη. Με πολυφωνία στην επίθεση και 5 διαφορετικούς σκόρερ, μπήκαν σε θέση οδηγού (6-2) και δεν άφησαν το πηδάλιο μέχρι το φινάλε.

Με τη νίκη αυτή ο Γέρακας ξεπέρασε την ήττα στην Αχαϊκή πρωτεύουσα και έπιασε ξανά κορυφή (12β.) εν αναμονή του αγώνα της ΝΕΠ την Κυριακή (14/1) στη Νίκαια με τον τοπικό Άρη ενώ στον αντίποδα η νεανική ομάδα του Γιάννη Πρίμπα παρέμεινε στους 6 βαθμούς.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 0-1, 5-1, 2-2

Νηρέας Γέρακα (Ιντζές): Χαϊδόπουλος, Παπαδόπουλος Γ. 2, Κυζιώρος 1, Παπαδόπουλος Π., Μαυρεδάκης 2, Φυκούρος, Καμετίτσας, Κασιμάτης 2, Κοντονής, Μπαμπαγίκας 1, Κολυβάς, Αποσκίτης, Καρέτζος, Απτούνης, Αναργύρου

Ηλυσιακός (Πρίμπας): Τρελλόπουλος, Χριστοφίδης, Κρανιάς, Κουρόύπης 1, Γκιτσάκης 2, Λώρης, Ιβανίσεβιτς, Κάργας 1, Τούμπουρος, Τασσόπουλος, Αποστολάκος, Παναγιώτι, Πραγιάς, Σφηκάκης, Πάλιος