Άνετη νίκη και δύο στα δύο για την Εθνική Νεανίδων!

Δύο παιχνίδια και δύο ισάριθμες νίκες για την Εθνική Νεανίδων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Μετά την Ιαπωνία, σειρά πήρε αυτή τη φορά το Ουζμπεκιστάν, το οποίο η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη νίκησε με 15-5.

Η γαλανόλευκη μπήκε εμφανώς καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας από την αρχή ισχυρό προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Οι Ουζμπέκες προσπάθησαν να μειώσουν κάπως στο σκορ ωστόσο λιγότερο από δύο γκολ η διαφορά δεν έφτασε. Το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στην ίδια τιμή με αυτή του πρώτου οκταλέπτου 4-0 και 7-3.

Στη συνέχεια η Ελλάδα χωρίς να πατήσει το γκάζι, άνοιξε κατά πολύ τη διαφορά φτάνοντας έτσι σε μία ακόμα ευρεία νίκη. Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής από την αρχή και έτσι η πραγματικά πολύ καλή προσπάθεια από μεριάς Ουζμπεκιστάν, δεν ήταν αρκετή για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Λίγα λεπτά πριν από το τέλος η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμής της που ήταν τα δέκα τέρματα. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σοφία Τορνάρου.

ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 15-5

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-3, 4-2, 4-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη):  Καραγιάννη, Σάντα 4, Καλογεροπούλου, Σιούτη 2,  Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 6, Κουρέτα, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.

ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ (Σαντίκοφ Ακμπάρ):  Κονοβάλοβα 1, Γκαβάσλελα, Φομίτσεβα, Γκάπαλιουκ, Γκαμπζαλίλοφ, Αμπντουλχάγεφ 2, Μπερέζινα, Ντολμάτοβα, Γκολστέιν 1, Ουμουρζάκοβα Αχμαντχάνοφ 1,  Λογκούτοβα, Αζίζοβα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπρουκσ, Χέιτζ.