«Ανάσανε» στα Χανιά ο Υδραϊκός!

Βαθμολογική και ψυχολογική για τον Υδραϊκό, καθώς η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη επικράτησε 9-8 του ΝΟ Χανίων για την 9η αγωνιστική.

Ο Υδραϊκός παίρνει ένα σημαντικό διπλό στα Χανιά, σε ένα μεγάλο ντέρμπι, φθάνοντας τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι των Πλέι Οφ. Αντιθέτως, η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα παρέμεινε στους 9.

Στην επιστροφή του Στράτου Λεβεντάκη στο τέρμα των Χανίων, ο ΝΟΧ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 4-2, με δύο τέρματα του Μπογκντάνοβιτς, με τον Υδραϊκός να σκοράρει σε αυτό το διάστημα με Μπλάνη και Χατζηγούλα.

Η ανατροπή ήρθε στο τρίτο οκτάλεπτο, στο οποίο ο Υδραϊκός εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του τραυματία, Φώσκολου στα 2μ και ήρθε πιο κοντά στο τέρμα των γηπεδούχων, παίρνοντας το προβάδισμα με 4-6, πριν αντιδράσει εκ νέου η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα, η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 7-6 και σκόρερ τον Σέρβο περιφερειακό.

Τέταρτη περίοδος και ο Υδραϊκός ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μπλάνη, ενώ Κοκκινάκης και Παπαδόγκωνας έγραψαν το 7-9 με 2:12 να απομένουν. Στο τελευταίο λεπτό ο Μαζοκοπάκης μείωσε σε 8-9 για τα Χανιά, τα οποία δεν είχαν άλλον χρόνο στη διάθεση τους, ενώ σημειώνεται ότι απουσίαζε ο Μιχάλης Σαρτζετάκης.

Οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 3-4, 1-3.

ΝΟΧ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης, Πολύζος 2, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης, Γουίλιαμς, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 3, Αποστολάκης, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης 1, Κουμής, Κανδανολέων, Παπαμανωλιουδάκης.

Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Πολογεώργης, Τσιστράκης, Θαλασσινός 2, Κοκκινάκης 1, Παπασηφάκης 1, Μακαντάνης, Μπλάνης 2, Φώσκολος 1, Παπαδόγκωνας 1, Μπεριστιάνος, Αλβέρτης, Παρτσόγλου, Χατζηγούλας 1.