Αλύγιστη με σούπερ Φλέγκα κόντρα στο Περιστέρι η ΑΕΚ!

Τρομερή ΑΕΚ νίκησε το Περιστέρι!

Μία τεράστια νίκη κατάφερε να πετύχει η ΑΕΚ ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, επικρατώντας του ΓΣ Περιστερίου με 6-5 στην πρεμιέρα της Β´ φάσης στην Α1 ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη είχε το πάνω χέρι καθ´ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν μόλις μία φορά σε 3-3, ενώ τόσο η άμυνα της «Ένωσης», όσο και ο Κώστας Φλέγκας στο τέρμα ήταν αδιαπέραστοι!

Το παιχνίδι κρατήθηκε χαμηλά σε όλη την διάρκεια, το σκορ μέχρι και μετά τα μισά του δεύτερου οκταλέπτου ήταν 1-0, ενώ κορυφαίος στην επίθεση για τους νικητές ήταν ο Μιχάλης Τσαταλιός με δύο γκολ. Η ΑΕΚ βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τον σημερινό της αντίπαλο, ισοβαθμώντας με τον Υδραϊκό στην δεύτερη θέση στους 30 βαθμούς. Όπως όλα δείχνουν, ο δεύτερος αυτός όμιλος θα αποτελέσει τον ανταγωνιστικότερο της Β’ φάσης, με τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια, από τα οποία και θα ανοίξει ο δρόμος για τα πλέι οφ.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της επίθεση με σουτ του Κριγιέστορατς στην κλειστή γωνία στον παραπάνω για το 1-0, σημειώνοντας ταυτόχρονα και το μοναδικό γκολ της πρώτης περιόδου. Νωρίτερα, πριν τη λήξη της, ο Φλέγκας πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές σερί επεμβάσεις σε σουτ των Φάρκας και Παπασηφάκη, διατηρώντας την εστία της «Ένωσης» ανέπαφη. Από την άλλη, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δοκάρι σε δικό της παραπάνω. Μέχρι να σημειωθούν τρία λεπτά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου, δεν σημειώθηκε επίσης κάποιο γκολ, όταν ο Φλέγκας έκανε μία ακόμα καίρια επέμβαση σε τετ α τετ φάση με τον Φάρμερ. Στο 2:31 πριν το ημίχρονο, η ΑΕΚ κέρδισε άλλη μία αποβολή και ο Τσαταλιός «έγραψε» το 2-0 από δεξιά, μετά από 12 λεπτά χωρίς κανένα γκολ από τις δύο πλευρές. Στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα του πρώτου μισού, το Περιστέρι κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Παπασηφάκης ευστόχησε για το 2-1, με το οποίο και έληξε το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, δόθηκε και πάλι πέναλτι για το Περιστέρι και κόκκινη κάρτα στον Κωνσταντίνο Δάνδολο, όμως ο αδιαπέραστος σήμερα Φλέγκας δεν επέτρεψε στον Γερακούδη να μειώσει για τους φιλοξενούμενους. Η ΑΕΚ στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά σε 3-1 με ενέργεια του Βούκσεβιτς στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από ασίστ του Στελλάτου. Το Περιστέρι είχε ευκαιρία να μειώσει στα μισά της περιόδου σε παίκτη παραπάνω, όμως δόθηκε οφσάιντ στην πάσα που πήρε ο Φάρκας, και στη συνέχεια η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κριγιέστορατς, καθώς ο τελευταίος επιχείρησε σουτ σε παραπάνω της «Ένωσης». Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μετά από ώρα σε 3-2 με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Καρούντζου από αριστερά, στο 2:23 της τρίτης περιόδου. Με το πέρασμα του τελευταίου λεπτού της περιόδου, ο Βούκσεβιτς δέχθηκε αποβολή στην κόντρα και ο Παπασηφάκης ισοφάρισε σε 3-3 για το Περιστέρι με σουτ στην πρώτη γωνία.

Στην τελευταία περίοδο, ο Στελλάτος σε ριμπάουντ έδωσε ξανά προβάδισμα 4-3 στην ΑΕΚ, ενώ ο Φλέγκας συνέχισε να προφυλάσσει την εστία των γηπεδούχων. 4:36 πριν τη λήξη, ο Τσαταλιός αύξησε τη διαφορά σε 5-3 με δυνατό σουτ στα δεξιά και η άμυνα των παικτών του Δημήτρη Μάζη συνέχισε να είναι τρομερή. Το πρώτο γκολ του Περιστερίου στην τελευταία περίοδο ήρθε από τον Φάρκας στα δεξιά, μειώνοντας σε 5-4 με διαγώνιο σουτ, ενώ ο Ηλιόπουλος με τον ίδιο τρόπο σημείωσε το 6-4 της ΑΕΚ. Ο Κουκουμάκης κράτησε το Περιστέρι ζωντανό, σημειώνοντας το 6-5 από το δεύτερο δοκάρι στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, εντούτοις αυτό αποδείχθηκε και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΕΚ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-5

Οκτάλεπτα: 1-0, 1-1, 1-2, 3-2.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης, Παπούκας, Κριγέστορατς 1, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος, Τσιστράκης, Τσαταλιός 2, Παπάκος, Στελλάτος 1, Ηλιόπουλος 1, Μαυρωτάς Αρ., Κατσινούλας, Μανιουδάκης

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Φάρκας 1, Φάρμερ, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Σταματίου, Καρούντζος 1, Αγκόρτσας 1, Παπασηφάκης 2, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος, Μπιτσάκος Α.