Αλώβητος ο Ολυμπιακός – 6 συνεχόμενες νίκες

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, στις 16:30 μμ στο κολυμβητήριο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Με 10-9 o γηπεδούχος πόντο πόντο στο τελευταίο οκτάλεπτο πήρε τη σημερινή νίκη ολοκληρώνοντας έτσι την Α’ φάση.

Στον πάγκου του Ολυμπιακού σήμερα αντί του Χάρη Παυλίδη βρέθηκε ο βοηθός του Κώστας Χατζηδάκης,  όπως έγινε και στο παιχνίδι με τον ΑΝΟ Γλυφάδας λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Καναδά. Στην τελευταία αγωνιστική ο Ολυμπιακός κέρδισε με άνεση τον ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ με 5-16 και η Βουλιαγμένη τον Εθνικό Πειραιά 8-13. Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση νικήτριες ήταν οι Ερυθρόλευκες με  7-10 επί της Βουλιαγμένης.

Με ενός λεπτού σιγή εις μνήμην των θυμάτων της Μάνδρας πριν την αναμέτρηση των δυο ομάδων ξεκίνησε ο αγώνας. Το ποδαρικό έκανε η Ξενάκη σημειώνοντας τα δυο πρώτα γκολ του αγώνα για τη Βουλιαγμένη, το προβάδισμα πήρε ο Ολυμπιακός με την Τσουκαλά στο 2ο οκτάλεπτο σημειώνοντας 4 γκολ σερί και μην αφήνοντας τη Βουλιαγμένη να πάρει ανάσα.  Μέχρι και τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 6 σκολ από έξι διαφορετικές σκόρερ.  Το τρίτο οκτάλεπτο έλειξε με ισοπαλία 2-2 και γκολ των Πλευρίτου Μ και Πλευρίτου Ε για τον Ολυμπιακό και των Διαμαντοπούλου και Χυδηριώτη για τη Βουλιαγμένη.  Η Κούλχας ήταν εκείνη που στην αρχή της  τελευταίας περιόδου μείωσε τη διαφορά στο ένα γκολ, διαφορά που  παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μαρκοπούλου Ναταλία και Δασκαλοπούλου Μαρία

Οκτάλεπτα: (1-2), (4-0), (2-2), (3-5)