«Άλωσε» την Κροατία η Μαρσέιγ – Ισόπαλο το γερμανικό ντέρμπι!

Μία μεγάλη έκπληξη, δύο ντέρμπι και μία εύκολη νίκη στη δεύτερη αγωνιστική του Β´ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ!

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Μαρσέιγ στην πρεμιέρα της δεύτερης αγωνιστικής στον Β´ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ των Αλέξανδρου Παπαναστασίου, Κώστα Κάκαρη και Στέλιου Αργυρόπουλου με 14-9 μέσα στην Κροατία! Οι Γάλλοι, που για ένα ακόμα παιχνίδι αγωνίζονταν χωρίς τον Ντέγιαν Λάζοβιτς στο τέρμα, μπήκαν πολύ δυνατότερα στην αναμέτρηση, προηγούμενοι στο πρώτο οκτάλεπτο με γκολ των Τσούτσκοβιτς, Βερνό και Κρουσιγιά, ενώ ο Βουκίτσεβιτς έκανε το 4-0 με τρομερό σουτ από το 4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Φάτοβιτς μείωσε σε 4-1 και ο Βουκίτσεβιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με το ημίχρονο να λήγει 6-4 υπέρ της Μαρσέιγ. Η Γιουγκ κατάφερε στην τρίτη περίοδο να ισοφαρίσει με διπλό γκολ του αρχηγού Λόρεν Φάτοβιτς, αλλά ο Κρουσιγιά ξανα έβαλε τους Γάλλους μπροστά με δύο γκολ, και τα δύο μάλιστα από την ίδια θέση στον παίκτη παραπάνω! Από εκεί και πέρα, η Μαρσέιγ κράτησε τη διαφορά των δύο γκολ μέχρι λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν το εύστοχο πέναλτι του καλύτερου παίκτη της, Άντριγια Πρλαΐνοβιτς διεύρυνε τη διαφορά στα τρία γκολ. Στην τέταρτη περίοδο ο Κρουσιγιά και ο Βερνό πρόσθεσαν από ένα ακόμα ατομικό γκολ, ανεβάζοντας τη διαφορά σε 13-8, πριν ο Γιόκοβιτς σημειώσει το τελευταίο γκολ της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από σουτ του Πρλαΐνοβιτς από θέση 3. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ούγκο Κρουσιγιά με τέσσερα γκολ και για τους Κροάτες ο Λόρεν Φάτοβιτς που σημείωσε επίσης τέσσερα τέρματα. Να σημειωθεί εδώ, ότι το μοναδικό «ελληνικό» γκολ πέτυχε ο Στέλιος Αργυρόπουλος, ενώ οι Παπαναστασίου και Κάκαρης είχαν άστοχες προσπάθειες.

ΓΙΟΥΓΚ – ΜΑΡΣΕΙΓ 9-14

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι., Φάτοβιτς 4, Μπουρντιέλεζ, Γιόκοβιτς 2, Παπαναστασίου, Τομάσοβιτς 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Κρζιτς, Κάκαρης, Μπένιτς, Ζούβελα, Βουκόγιεβιτς Α.

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Χοφχάνισιαν, Τσούτσκοβιτς 1, Ολιβόν, Σπάιτς, Πρλαΐνοβιτς 2, Βερνό 2, Κρουσιγιά 4, Μπουέ 1, Μάριον – Βερνό 1, Κοβάτσεβιτς, Βουκίτσεβιτς Α. 2, Μποντέγκας 1, Ζουμπέρ

Στο γνωστό ντέρμπι της Γερμανίας, η Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη, που σημείωσε ένα γκολ και το Αννόβερο ήρθαν ισόπαλοι 11-11 στο Βερολίνο, σε ένα παιχνίδι το οποίο έδειχνε φαβορί την Σπαντάου στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η ομάδα του Έλληνα διεθνή βρέθηκε να προηγείται με 3-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου με το Αννόβερο να ισοφαρίζει σε 4-4 στο ημίχρονο, ενώ στην τρίτη περίοδο η Σπαντάου απέκτησε προβάδισμα και πάλι, στην αρχή με δύο γκολάρες του Κόλοντ στον παραπάνω, κάνοντας το σκορ 6-4, με τον συμπατριώτη του στο Αννόβερο, Ιβάν Ναγκάεβ, να μειώνει σε 6-5 επίσης με δυνατό σουτ στον παίκτη παραπάνω. Στη συνέχεια όμως η Σπαντάου με δύο γκολ που πρόσθεσε ο Τσουκ από το δεύτερο δοκάρι και την περιφέρεια, κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά σε 8-5, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Βερολίνου όδευε προς την νίκη, ένα γκολ με εξάμετρο του Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς και ένα του Τζούλιαν Ρεάλ στην κόντρα, έβαλαν και πάλι το Αννόβερο στο παιχνίδι. Ο Κόλοντ, όμως, για μία ακόμη φορά από τη γνωστή του θέση στον παραπάνω, έδωσε και πάλι «αέρα» δύο γκολ στην Σπαντάου, με το σκορ να είναι 9-7 πέντε λεπτά πριν τη λήξη, και τότε ήταν που το παιχνίδι πήρε για τα καλά…άλλη τροπή. Αρχικά, ο Βίνκελχορστ με ωραία κίνηση στο φουνταριστό, μείωσε σε 9-8 και μετά από χαμένη επίθεση της Σπαντάου, ήρθε η ισοφάριση από τον αρχηγό Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς με σουτ από το 2. Με το σκορ να είναι 9-9 τρία λεπτά πριν τη λήξη, η ολική ανατροπή έγινε και ο Ναγκάεβ με σουτ στον παραπάνω έβαλε για πρώτη φορά το Αννόβερο μπροστά στο σκορ! Τίποτα δεν είχε τελειώσει εδώ όμως για τις δύο ομάδες, καθώς ο Ντέντοβιτς ισοφάρισε και πάλι στον παραπάνω της δικιάς του ομάδας, πριν ο Βίνκελχορστ 1:25 πριν τη λήξη δώσει και πάλι προβάδισμα ενός γκολ στο Αννόβερο, μετά από εξαιρετική πάσα στον ίδιο στο πρώτο δοκάρι από τον Ράντοβιτς! Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει για τη Σπαντάου, το Αννόβερο έχασε μεγάλη ευκαιρία να οριστικοποιήσει τη νίκη στην αποβολή του Κόλοντ 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στην τελευταία φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στα δύο τελευταία δευτερόλεπτα, μετά από αποβολή του Ναγκάεβ, ο Ντέντοβιτς άφησε… στίγμα χρυσού ολυμπιονίκη και «έγραψε» το 11-11 από την ίδια θέση που είχε σκοράρει και πριν! Πρώτοι σκόρερ για τη Σπαντάου οι Νίκολα Ντέντοβιτς και Ντμίτρι Κόλοντ με τρία γκολ έκαστος και για το Αννόβερο ο Ιβάν Ναγκάεβ με επίσης τρία γκολ.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ 11-11

Σπαντάου Βερολίνου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 1, Μπόζιτς, Τσουκ Ματ.2, Τκατς, Γιούνγκλινγκ, Στρελέτζκι, Ντέντοβιτς 3, Σταμμ, Κόλοντ 3, Ρέστοβιτς 2, Πέριτσας, Βέρνετ

Αννόβερο (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μάτσαν 1, Ρεάλ 1, Μπργκούλιαν Ντάρκο 2, Ράντοβιτς 2, Ναγκάεβ 3, Κούμπις, Ρότερμουντ, Σούτζε, Βίνκελχορστ 2, Γκετζ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Όρβοσι μέσα στη Σερβία, δείχνοντας ότι είναι ομάδα ικανή να προκριθεί στο Φάιναλ 8, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 11-8. Οι Ούγγροι μπήκαν δυνατότερα στην αναμέτρηση, προηγούμενοι αρχικά με 2-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου και μετέπειτα με 5-3 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Βουδαπέστης κατάφερε μάλιστα να κρατήσει τους Σέρβους χωρίς γκολ για περίπου 12 λεπτά, καθώς το σκορ από 5-3 στην τρίτη περίοδο έφτασε να είναι 8-3 με γκολ των Μπούντσουχ, Μπιούριαν και Βίντσε Βίγκβαρι στον παίκτη παραπάνω, με το επόμενο γκολ του Ερυθρού Αστέρα να έρχεται 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου από τον Τάνκοσιτς στον παραπάνω της ομάδας του, με το σκορ στη λήξη του οκταλέπτου να είναι 8-4. Στην τέταρτη περίοδο, ο Γκαρντάτσεβιτς κατάφερε να μειώσει σε 8-5 για τους οικοδεσπότες, κάτι που δεν πτόησε την Όρβοσι, η οποία με γκολ των Χάραι στον παραπάνω και Μάνχερτζ στην περιφέρεια αύξησε τη διαφορά σε 10-5. Το εύστοχο πέναλτι του Σούμποτιτς διαμόρφωσε το 10-6 4:23 πριν από την λήξη, εδώ όμως δεν συνέβη το δράμα στο παιχνίδι Σπαντάου – Αννόβερο ή αντίστοιχα στο χθεσινό Ραντνίτσκι – Φερεντσβάρος και η Ουγγρική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος, με τον Τοθ να προσθέτει ακόμα ένα γκολ από το πρώτο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω και τους Σέρβους να μειώνουν δύο φορές με τον Σούμποτιτς από την περιφέρεια και τον Βουκίτσεβιτς στα δύο μέτρα. Αξίζει εδώ να αναφερθεί η εξαιρετική επίδοση του τερματοφύλακα Μάρτον Λεβάι, ο οποίος πραγματοποίησε σωρεία αποκρούσεων στην πολύ κλειστή άμυνα της Όρβοσι και έδωσε ένα πάτημα στην ομάδα του για τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο αρχηγός Μπάλαζ Χάραι με τρία γκολ και για τον Ερυθρό Αστέρα οι Φίλιπ Γκαρντάτσεβιτς και Γκάμπριιλ Σούμποτιτς με δύο γκολ ο καθένας.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΟΡΒΟΣΙ 8-11

Ερυθρός Αστέρας (Αλεκσάνταρ Φιλίποβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοσιτς 1, Ντούρντιτς, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 2, Μιλόγιεβιτς, Πιέσιβατς, Μπασάρα 1, Ράτζεν, Βουκίτσεβιτς Μ. 1, Γκαρντάτσεβιτς 2, Σμίλιεβιτς 1

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λεβάι, Ζίλαντι 1, Μάνχερτζ 2, Βάρναι, Σάλαμον, Τσατσόβσκι, Ντάλα, Τοθ 2, Βίγκβαρι Βιν. 1, Μπιούριαν 1, Μπούντσουχ 1, Χάραι 3, Ντεβάι

Εύκολο ήταν το έργο της πρωταθλήτριας Ευρώπης Προ Ρέκο, η οποία επιβλήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα της πιο αδύναμης Στεάουα Βουκουρεστίου με 23-5. Η ομάδα από τη Λυγουρία, κατέβηκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι χωρίς τους εμπειρότερους παίκτες της (Φιλιόλι, Ίβοβιτς, Αϊκάρντι), έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Γκέργκο Ζαλάνκι, ο οποίος σημείωσε επτά γκολ σε επτά προσπάθειες (!) αλλά και μοίρασε πέντε ακόμα ασίστ, προηγήθηκε με 9-3 στο ημίχρονο, ενώ σκόραραν όλοι οι πάικτες της εκτός από δύο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο συγκερκιμένο παιχνίδι έκανε το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο ο Εμανουέλε Μαρίνι, ο μόλις 16 χρονών παίκτης της Προ Ρέκο, σημειώνοντας μάλιστα ένα τέρμα! Από την άλλη η Στεάουα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να προβάλει αντίσταση ενάντια σε μία ομάδα ισχυρότερη και δυνατότερη, σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο, χωρίς να πετυχαίνει κάποιο τέρμα στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ της ιταλικής ομάδας ο Γκέργκο Ζαλάνκι με επτά γκολ, ενώ ακολούθησαν ο Τζιάκομο Κανέλλα με τέσσερα και οι Άαρον Γιάνγκερ και Μπεν Χάλλοκ με τρία. Για τους Ρουμάνους, δύο γκολ πέτυχε ο Γκεοργκέσκου και από ένα οι Νέγκρεαν, Νεάμτου και Αλεξάντρου Γκεόργκε.

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 23-5

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζαλάνκι 7, Μαρίνι 1, Γιάνγκερ 3, Μπερτόλι 1, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Κανέλλα 4, Βελόττο 1, Λόντσαρ , Χάλλοκ 3, Νέγκρι

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ., Νέγκρεαν 1, Φούλεα, Βάντσικ, Νεάμτου 1, Μουντράζιτζα, Γκεοργκέσκου 2, Γκεόργκε Α. 1, Οάντα, Ιούντεαν, Γκοάντα, Ντράγκουσιν