Την πορεία του προς την Α1 συνέχισε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας το Σάββατο εντός έδρας με 20-7 το Ρέθυμνο σ’ εξ’΄αναβολής αγώνα της 14ης ημέρας της Α2.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη παραμένει πρώτη και αήττητη και δείχνει έτοιμη για τα πλέι οφ όπου είναι και το μεγάλο φαβορί για την άνοδο.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr o προπονητής του ΠΑΟ Μιχάλης Λαζαρίδης τόνισε «Ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και πήραμε μια εύκολη νίκη.  Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για σήμερα, ωστόσο για εμάς τώρα ξεκινάει το σημαντικό μέρος του πρωταθλήματος για τον στόχο της ανόδου».

Αναλυτικά ο εξ αναβολής αγώνας:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 20-7 

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-1, 7-2, 5-2. Παναθηναϊκός: Χατζηστεφάνου 1, Παπαδημητρίου Δ. 2, Παπαδημητριου 1, Κουρλιάφτης 4, Κουγιεράκης 2, Πανταζόπουλος 4, Γαβαλάς 4, Κωσταβάρας 1, Ιωαννίδης 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Μακρυγιάννης 3, Πίσσας 1, Βυθούλκας 1, Παπαδάκης 1, Πλουμίδης 1

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (14 αγ.):

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  187-59   39 (13 αγ.)

2.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        126-104   29

3.ΜΙΛΩΝ               122-120   27

4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    134-106   23

………………………………………………………

5.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   110-123   20

6.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.    86-153   11

7.ΟΦΗ                83-123   6  (13 αγ.)

8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    87-147   3

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (14 αγ.):

1.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ         148-66   37  (13 αγ.)

2.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ   127-94   32

3.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   129-95   30

4.ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ         128-105   21

……………………………………………..

5.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ       114-100   16

6.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ       127-123   15

7.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ        90-146   10

8.ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ      62-195   0  (13 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (παρά το γεγονός ότι εκκρεμούν ακόμα τα ματς που προαναφέραμε, δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι στην τελική κατάταξη):

ΟΜΙΛΟΙ ΑΝΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο (σύνολο 8) συνεχίζουν στους δύο (2) Ομίλους Ανόδου,-μετά από κλήρωση που θα γίνει για να καταρτιστούν- στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος (14-16 Ιουνίου) με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2, ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2, ΜΙΛΩΝ 1, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 1, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 0, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 0.

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου Ανόδου της Β’ Φάσης (σύνολο 4) συνεχίζουν στα πλέι οφ της Γ’ Φάσης (28-30 Ιουνίου) και οι υπόλοιπες (4) στους αγώνες Κατάταξης (5η – 8η θέση) τις ίδιες ημερομηνίες. Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων πλέι οφ Ανόδου αγωνίζονται στον Τελικό και οι ηττημένες για την 3η – 4η θέση (5-7 Ιουλίου). Οι ομάδες του Τελικού ανέρχονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΘΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι υπόλοιπες ομάδες (σύνολο 8) των Ομίλων της Α’ Φάσης μετέχουν στον Όμιλο Καθόδου της Β’ Φάσης (14-16 Ιουνίου & 28-30 Ιουνίου), με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ. 2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 2

ΟΦΗ 1

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 0

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 0

Στη Β’ Εθνική υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες της κατάταξης

Facebook Comments