Αγκαλιά με το πρωτάθλημα ο «Θρύλος»!

Δυνατός αγώνας πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο του Λαιμού για τρία οκτάλεπτα, ανάμεσα σε Βουλιαγμένη και Ολυμπιακό, για τον δεύτερο τελικό της Α1 ανδρών, με τους γηπεδούχους να παλεύουν το παιχνίδι κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης για φέτος.

ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 3-8

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Γιόσιπ Πάβιτς και διατηρώντας το προβάδισμα σε όλον τον αγώνα, κατάφερε στην τέταρτη περίοδο με τρία γρήγορα γκολ από Γενηδουνιά δις και Γούνα, να γείρει υπέρ του την πλάστιγγα και στη συνέχεια να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών, κόντρα σε μια σαφώς βελτιωμένη Βουλιαγμένη, η οποία όμως δεν μπορούσε να κρατήσει επαφή με τα δίχτυα για να απειλήσει ουσιαστικά τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται λοιπόν αγκαλιά με νταμπλ και με νίκη στην έδρα του σε δύο ημέρες από τώρα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν την αναχώρησή του για Γένοβα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Παιχνίδι υψηλού ρυθμού ήταν εξ αρχής ο δεύτερος τελικός της Α1 ανδρών, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει από την πρώτη επίθεση του αγώνα με τον Μουρίκη, ωστόσο η Βουλιαγμένη έβγαλε ενέργεια στα υπόλοιπα λεπτά της πρώτης περιόδου δείχνοντας θέληση να παλέψει.

Παρόλα αυτά, με τον Πάβιτς απροσπέλαστο και τους Ομπράντοβιτς σε παραπάνω και Δερβίση στην κόντρα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πήρε τα ηνία στο πρώτο οκτάλεπτο, την ώρα που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να σκοράρουν σε παίκτη παραπάνω.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βουλιαγμένη προσπαθούσε με κίνηση να βρει χώρο στο πρες του Ολυμπιακού χωρίς αποτέλεσμα, βελτιώνοντας ωστόσο την άμυνα της στην αντίπερα όχθη.

Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τη Βουλιαγμένη με τον Σαρτζετάκη αμέσως μετά, ο οποίος πίεσε και έκλεψε τη μπάλα από τον Ομπράντοβιτς έφυγε μόνος του αλλά ο Πάβιτς τον σταμάτησε εντυπωσιακά, δίνοντας ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους», ενώ αμέσως μετά o Κροάτης απέκρουσε σουτ του Γκιουβέτση σε παίκτη παραπάνω.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Βουλιαγμένη έχοντας σε εγρήγορση τον Ζερδεβά δεν δέχθηκε γκολ σε τρεις διαδοχικές άμυνες με παίκτη λιγότερο, με το δεύτερο οκτάλεπτο να μην περιλαμβάνει ούτε ένα τέρμα από τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες τους.

Τον γόρδιο δεσμό για τη Βουλιαγμένη έκοψε στο τρίτο οκτάλεπτο ο Χρήστος Αφρουδάκης, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους του ΝΟΒ γράφοντας το 3-1, με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια σε παίκτη παραπάνω αμέσως μετά, με τον Πάβιτς να αποκρούει σουτ του Καπότση.

Ύστερα, ο Μουρίκης σε εξαιρετική ημέρα κέρδισε και πέναλτι με τον Γούνα να ευστοχεί για το 4-1 του Ολυμπιακού, ενώ ο Ομπράντοβιτς με οβίδα από την περιφέρεια έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων» (5-1).

Το πρώτο γκολ της Βουλιαγμένης σε παίκτη παραπάνω ήρθε από τον Κώστα Γκιουβέτση (5-2), ύστερα από αποβολή του Φουντούλη πάνω στον Αφρουδάκη στην περιφέρεια, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να διαμαρτύρεται για την απόφαση των διαιτητών.

Αμέσως μετά, με ευθύβολο σουτ στο παραπάνω ο Γρηγόρης Καπετανάκης έδωσε σφυγμό στην ομάδα του Κώστα Λούδη, στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (5-3).

Η τελευταία περίοδος, ξεκίνησε με εντυπωσιακή συνεργασία Μυλωνάκη – Γενηδουνιά, με τον δεύτερο να κάνει οριζόντιο μπάσιμο από αριστερά και να σκοράρει από κοντά για το 6-3 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια, γρήγορη εκτέλεση του Αλέξανδρου Γούνα ουσιαστικά έκρινε τον νικητή του αγώνα, με το σκορ να βρίσκεται στο 7-3, 5:32 πριν το τέλος ενώ ο Γενηδουνιάς στην κόντρα έγραψε το 8-3 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Οκτάλεπτα: 0-3, 0-0, 3-2, 0-3.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μουρίκης (φουνταριστός, 7:32), 0-2 Ομπράντοβιτς (π/π, 1:22), 0-3 Δερβίσης (κόντρα, 00:46).

2ο οκτάλεπτο:

3ο οκτάλεπτο: 1-3 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 7:21), 1-4 Γούνας (πέναλτι, 3:59), 1-5 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 2:13),  2-5 Γκιουβέτσης (π/π, 1:16), 3-5 Καπετανάκης (π/π, 00:11).

4ο οκτάλεπτο: 3-6 Γενηδουνιάς (φουνταριστός, 6:53), 3-7 Γούνας (π/π, 5:32), 3-8 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:02).

Βουλιαγμένη (Κώστας Λούδης): Ζερβεδάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Καπετανάκης 1, Ποντικέας, Καπότσης, Γκιουβέτσης 1, Σολανάκης, Κουρουβάνης Δ., Κουρουβάνης Ν., Ξανθόπουλος.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος):  Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Χαλυβόπουλος, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς.