ΑΕΚ: Έκλεισε με νίκη την πρώτη ιστορική χρονιά στην Α1, προκρίθηκε στο FINAL 8!

Το όραμα των ανθρώπων της ΑΕΚ πήρε σάρκα και οστά τη φετινή αγωνιστική περίοδο, με την «Ένωση» να παίρνει μέρος για πρώτη φορά στην Α1 ανδρών, πετυχαίνοντας επιτεύγματα που θα μείνουν στην ιστορία του συλλόγου.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου έκλεισε την παρθενική της χρονιά στη μεγάλη κατηγορία με νίκη, έφθασε τους 17 βαθμούς και παράλληλα κέρδισε τη συμμετοχή της στο FINAL 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς βαθμολογικά εισήλθε στην οκτάδα του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής τον ΝΟ Χίου και πήρε τους τρεις βαθμούς, με σκορ 7-6, κλείνοντας όμορφα το πρώτο της ταξίδι στην Α1, με τους ανθρώπους της «Ένωσης» να σχεδιάζουν ήδη τα επόμενα βήματα καθώς η ΑΕΚ… «Ήρθε για να μείνει» στην κατηγορία.

Μπαίνοντας καλύτερα στον αγώνα η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0, ωστόσο στη συνέχεια ο ΝΟΧ του Γιώργου Ντόσκα μείωσε σε 2-1 όμως η «Ένωση» πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 3-1, σε έναν αγώνα με πολύ χαμηλό ρυθμό.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε βραχεία κεφαλή στο τρίτο οκτάλεπτο με σκορ 5-3, όμως οι Χιώτες δεν παράτησαν τον αγώνα και μέσα στην τελευταία περίοδο μείωσαν σε 5-4. Εν tούτοις, η ΑΕΚ τρία λεπτά περίπου πριν το φινάλε σκόραρε για το 6-4.

To ντέρμπι συνεχίστηκε καθώς σε παίκτη παραπάνω η Χίος μείωσε εκ νέου στο γκολ, όμως η ΑΕΚ λίγο πριν το φινάλε σκόραρε για το 7-5, για να απαντήσει άμεσα η Χίος για το 7-6, ωστόσο δεν έμεινε άλλος χρόνος για τους Χιώτες να ισοφαρίσουν και η «Ένωση» πήρε τη νίκη.

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-0, 2-2, 2-3.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης 3, Σταμέλος 1, Κουτσιαλής, Βούκσεβιτς 1, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής, Παυλιδάκης, Στελλάτος, Βέκκος 1, Μαυρωτάς, Κατσινούλας, Ζώρζος, Παπάκος.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης, Γδύσης 1, Παππάς, Γούρας, Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Μαρουλάς, Παπαδόπουλος 1, Καλαργυρός 1, Γαβαλάς 2, Γιαννάρας, Γκίλλας.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Λαγός