Α2 πόλο ανδρών: Μοιρασιά στο Γέρακα, παρέμεινε στην κορυφή η ΝΕΠ

Τη θέα από το... ρετιρέ του Νοτίου ομίλου της Α2 πόλο ανδρών συνεχίζει να απολαμβάνει η νεανική ΝΕΠ αφού επιβίωσε στο ντέρμπι με τον Νηρέα Γέρακα.

by Μάνος Φυρογένης

Ήταν εκ προιμίου το ματς της αγωνιστικής στην Α2 πόλο ανδρών και αυτό επιβεβαιώθηκε και στην πράξη. Νηρέας Γέρακα και ΝΕΠ έδωσαν μία σπουδαία μάχη στα βορειοανατολικά προάστια της Αττικής το μεσημέρι του Σαββάτου (2/3) και άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

«Πολύ σκληροί για να πεθάνουν» οι Πατρινοί, οι οποίοι παρότι βρέθηκαν από το ξεκίνησε σε θέση κυνηγού (7-4 το ημίχρονο), βραχυκύκλωσαν τον εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο Νηρέα Γέρακα και τον πρόλαβαν στο φινάλε (9-9 τελικό) για να παραμείνουν στην κορυφή.

Γλυκόπρικρη γεύση αφήνει το αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιώργου Ιντζέ αφού είχε το ηνία και το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα (3-1 α’ περίοδος, 7-4 ημίχρονο, 8-6 γ’ περίοδος) παρόλα αυτά στο φινάλε βίωσε περίπου (με τη διαφορά πως πήρε τον έναν βαθμό) ό,τι είχε κάνει στον Ιωνικό δύο εβδομάδες πριν.