Α2 πόλο ανδρών: Έλειπε ο Λυκούδης από τη ΝΕΠ και σκόνταψε στη Νίκαια

Πρώτη απώλεια βαθμών για την πρωτοπόρο του Νοτίου Ομίλου της Α2 πόλο ανδρών ΝΕΠ που χωρίς τον Σπύρο Λυκούδη ήρθε ισόπαλη στη Νίκαια

by Μάνος Φυρογένης

Πολύ σπουδαίο ματς έλαβε χώρα το μεσημέρι της Κυριακής (11/2) στο κολυμβητήριο του «Πλάτωνα» με τον Ιωνικό να γίνεται η πρώτη ομάδα που κατάφερε να σταματήσει το… τρένο της ΝΕΠ.

Οι Πατρινοί που αγωνίστηκαν χωρίς τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Σπύρο Λυκούδη λόγω προβλήματος υγείας απώλεσαν τους πρώτους βαθμούς (10-10) όμως ακόμα και έτσι παραμένουν στην πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου της Α2 πόλο ανδρών με τον Νηρέα Γέρακα όμως να μειώνει την απόσταση.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε ο έφορος της ΝΕΠ λόγω συνεχών διαμαρτηριών προς τους διαιτητές πόπως έχει αναγραφεί στο φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μάλιστα η ομάδα του Αρσένη Μαρούλη έδειχνε όχι μόνο πως θα κερδίσει αλλά θα συμβεί και… δια περιπάτου (6-1 στην ανάπαυλα) παρόλα αυτά οι Πατρινοί βρήκαν τις λύσεις στην τρίτη περίοδο με τους Καραϊσκο και Τρασάϊ (πέντε γκολ μαζί) για να φέρει το ματς στα ίσα (7-7) και να μετατρέψουν την τελευταία περίοδο σε… θρίλερ.

Ο Αλευρόπουλος του Ιωνικού έδωσε… μαξιλαράκι ασφαλείας στα μισά της 4ης περιόδου (10-8, 3’13” πριν το τέλος) παρόλα αυτά παρόλα αυτή η ΝΕΠ είχε και πάλι την απάντηση και ισοφάρισε σε 10-10, 1’26” πριν τη λήξη με τον Καραϊσκο ξανά για το τελικό 10-10 και τη μοιρασιά.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 0:29 της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος της ΝΕ Πατρών κ. Λάμπρος Αντίοχος για διαμαρτυρία σε αποφάσεις των διαιτητών».

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-6, 2-3

Ιωνικός Νίκαιας (Αρσένης Μαρούλης): Τσαλίκης, Φέγγος, Δαλαμπέκης, Μακαντάνης Γ., Μπόγρης, Μπουργούρης, Χέλμης 2, Αλευρόπουλος 3, Μπαγλατζής 1, Ζουρίδης, Αλεβίζος 2, Μήλας 2, Σιαμανδούρας, Αθανασίας

ΝΕ Πατρών (Γεράσιμος Λυκούδης): Μαυριόπουλος, Πιτσίκας, Χάρισον 1, Γιαννακόπουλος, Τσίπης, Καραΐσκος 4, Τρασάϊ 4, Κωνσταντακόπουλος, Παπαγεωργίου, Καρράς, Αντίοχος, Παγκούτσος, Δραγώνας, Αβαγιανός 1, Βαλουξής